Coaliția a decis ministerele cu cei mai mulți bani la rectificare. Se pregătește a doua corectare a bugetului, probabil la final de octombrie sau început de noiembrie
Rectificarea bugetară a fost discutată de liderii Coaliției, iar Guvernul o va aproba, săptămâna viitoare, într-o ședință extraordinară. Însă nu va fi singura din acest an, pentru că mai multe ministere au probleme cu banii. Acum, Ministerul Proiectelor Europene pierde 3 miliarde de lei, iar cel al Transporturilor va primi puțin peste 2 miliarde. În plus, fonduri destinate inițial pentru înzestrarea Armatei vor fi folosite pentru plata pensiilor şi salariilor militarilor.
Cel târziu marți proiectul de rectificare bugetară va fi aprobat într-o ședința de guvern extraordinară. Ministerele au cerut 80 de miliarde de lei, însă Ministerul de Finanțe poate aloca doar 25. Dintre acestea, 12 miliarde de lei vor fi folosite pentru plata împrumuturilor contractate și a dobânzilor, iar 3 miliarde vor fi direcționate pentru investiții.
Ilie Bolojan, premierul României: Această rectificare de buget este una destul de tensionată, pentru că suntem puternic presați de zona de investiții. Așa cum știți, am supracontractat sume importante pe proiectele din fonduri europene, practic ne-am dublat sumele alocate. În loc de puțin peste 20 de miliarde de euro grant și împrumut, contractele semnate au fost de aproximativ 40 de miliarde de euro, dacă le scădem pe cele care au fost denunțate, deci acolo unde nu s-au semnat contractele.
Alina Manolache, reporter TVR, are noi informații: Vor fi două rectificări până la urmă. O rectificare, care se va face săptămâna viitoare, va fi adoptată cel mai probabil marți în ședința de guvern, după ce liderii coaliției se vor reîntâlni luni pentru a discuta ultimele detalii. Este de așteptat ca documentul pe care au discutat deja la Palatul Victoria, dimineață, să fie pus în transparență publică încă de astăzi.
O a doua rectificare ar trebui să aibă loc undeva la final de octombrie început de noiembrie. De ce? Pentru că nu sunt bani suficienți. 80 de miliarde ar fi necesarul cerut de ministere. Iar social-democrații sperau cu o zi înainte de discuțiile de la Palatul Victoria ca ministrul de Finanțe, să pună la dispoziție 35 de miliarde, cel puțin ba chiar mai mult.

Până la urmă, concluziile arată că nu vor fi la dispoziție decât 23 de miliarde de lei, dintre care jumătate, aproape 12 miliarde de lei, se vor duce pe împrumuturi contractate anterior de România și pe dobânzile aferente, având în vedere că România plătește în continuare dobânzi foarte mari. 10 miliarde de lei sunt cheltuieli cu pensiile, cu sănătatea și cu asistența socială. În timp ce pentru proiectele din Anghel Saligny și din PNRR ar fi pus la dispoziție un singur miliard de lei față de 3 miliarde cât era planul inițial al Ministerului de Finanțe. Sunt cifre de etapă deocamdată, vă spuneam că se va mai discuta luni. Un exemplu concret la Ministerul Mediului, necesarul cerut a fost potrivit unor surse de 1,5 miliarde, iar banii alocați efectiv 600 de milioane. Înseamnă că acești bani nu sunt suficienți nici să acopere facturile actuale, dar în minte pe cele care vor veni trei luni de aici încolo până la finalul anului.
Aceasta este situația bugetară reală a țării. Social-democrații ar fi avut așteptări mai mari de la această rectificare. Se pare că nu sunt bani suficienți, așteaptă guvernanții să mai vină bani la buget pentru o nouă rectificare, vă spuneam, undeva final de octombrie, început de noiembrie.
Alina Manolache, reporter TVR, ne oferă mai multe amănunte: Au fost foarte matinali liderii coaliției în această dimineață. Au ajuns deja cu toții la Palatul Victoria ca să discute despre rectificarea bugetară. Cea mai mare problemă fiind că multe instituții și ministere au rămas fără bani de salarii pentru ultimele luni ale anului. Liderii coaliției dau asigurări, pe surse deocamdată, că se vor găsi bani pentru a fi acoperite toate cheltuielile care sunt legate de salarizare, toate cheltuielile care permit statului să funcționeze, susțin funcționarea statului.
Nevoile ar fi însă unele foarte mari, de 80 de miliarde de lei în total, în condițiile în care inițial ministrul finanțelor, Alexandru Nazare, pusese la bătaie doar 25 de miliarde de lei, 12 miliarde pentru plata împrumuturilor și dobânzilor. Cea mai mare sumă pe care o plătește România este pentru plata împrumuturilor pe care le-am făcut de-a lungul timpului și a dobânzilor, printre cele mai mari pe care le plătim în acest moment. 10 miliarde pentru pensii, sănătate și asistență socială și 3 miliarde pentru cheltuieli de investiții, mai precis PNRR și programe naționale cum este Anghel Saligny. Aceasta a fost propunerea inițială, însă pare se că nevoile sunt mult mai mari. Nu se va ajunge la 80 de miliarde pentru că nu au de unde să dea atâta guvernanții, dar se discută despre 35 de miliarde sau un pic mai mult pentru a acoperi nevoile de bază.
Este vorba despre un necesar pentru programele din Anghel Saligny, programele primarilor, comunităților locale, pentru care s-a făcut atâta tevatură, ar mai fi nevoie de cel puțin un miliard sau poate chiar mai mult, iar surse social-democrate dau asigurări că vor fi achitate facturile venite până în momentul rectificării, ceea ce ar însemna teoretic cel puțin un efort destul de mare.
La Muncă ar mai fi nevoie de 7 miliarde de lei, cei mai mulți bani fiind pentru plata schemelor de energie atunci când a fost plafonată energia, iar companiile furnizoare trebuie să-și primească bani înapoi.
La Transporturi există asigurări că vor fi finanțate construcțiile de autostrăzi până la finalul anului și, de asemenea la PNRR, mai ales la mediu, ar fi nevoie de o sumă care ajunge la aproximativ 3 miliarde.
De asemenea, la Sănătate, CNAS, Casa de Sănătate, ca de obicei pe final de an, are nevoie de aproximativ 3,4 miliarde de lei ca să acopere plata concediilor și a medicamentelor.
La reuniune sunt prezenţi, între alţii, premierul Ilie Bolojan, preşedintele PNL; Sorin Grindeanu, preşedintele interimar al PSD; vicepremierul Tanzcos Barna şi ministrul Dezvoltării Cseke Atilla (UDMR); ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu (USR); ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare.
Miercuri seară, preşedintele PSD şi-a exprimat speranţa că reprezentanţii coaliţiei vor ajunge la un acord cu privire la rectificarea bugetară, pornind şi de la faptul că aceasta se va baza pe un deficit de 8,4%, deficit convenit cu Comisia Europeană de ministrul Finanţelor.
“Am avut azi discuţii cu toţi miniştrii PSD (…). Sigur că există anumite reglaje pe care sper să reuşim să le depăşim mâine, nu grave, dar avem o preocupare în continuare pentru a mai găsi o sumă suplimentară şi am transmis acest lucru domnului ministru Nazare, nu foarte mare, pe investiţii. Nu e un efort extraordinar, avem şi soluţii în marja de 8,4%, aşa cum ne-a cerut Comisia Europeană. (…) Mâine trebuie să avem o discuţie extrem de importantă pe rectificare. Eu îmi doresc să ajungem la un acord. Sigur, a fost pe repede înainte. Azi, pe la prânz, am primit toate datele, o să vedem. Spre seară am primit un SMS de la domnul Kelemen Hunor, care nu primise încă. Eu sper ca mâine toate partidele din coaliţie să ajungă la un acord, fiindcă vorbim de rectificare, un act guvernamental extrem de important”, a afirmat Grindeanu, miercuri seară, la Antena 3 CNN.
Tot miercuri, premierul Ilie Bolojan a prefigurat un calendar al aprobării rectificării bugetare în Guvern.
“În ceea ce priveşte activitatea Guvernului din aceste zile, un lucru important este rectificarea de buget. Această rectificare va fi demarată, practic, în cursul zilei de mâine şi cel mai târziu vineri dimineaţă va fi publicată în transparenţă decizională în vederea consultării. Ea se va încadra în liniile pe care le-am prezentat şi va fi detaliată de domnul ministru Nazare imediat ce va fi comunicată public, precizând unde sunt sumele cele mai importante care sunt alocate şi mişcările financiare care sunt asigurate în urma acestei rectificări. Asta ar însemna că la începutul săptămânii viitoare, cel mai târziu marţi, Guvernul ar urma să fie convocat într-o şedinţă extraordinară şi să aprobăm rectificarea de buget, în aşa fel încât să asigurăm plăţile curente, să completăm sumele necesare pe asistenţă socială şi pe alte domenii, inclusiv o uşoară suplimentare pe componenta de investiţii”, a declarat Ilie Bolojan într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria.
Potrivit premierului, această rectificare de buget este una destul de tensionată, având în vedere presiunea venită din zona investiţiilor.

