Două cazuri de Candida auris descoperite la Spitalul Floreasca din Capitală au limitat internările
O nouă situație periculoasă la Spitalul de Urgență Floreasca din Capitală. Internările din secția Boli Interne au fost oprite, după ce s-a descoperit Candida auris la doi pacienți. Erau doar purtători, dar ciuperca periculoasă le poate fi fatală celor vulnerabili. Internările vor fi reluate după dezinfectarea tuturor saloanelor, cel mai târziu mâine. Candida auris se extinde rapid în zeci de ţări. În România, au fost depistate peste 150 de cazuri, numai anul acesta.
Candida Auris a fost găsită acum la doi pacienţi de la Boli Interne. Sunt purtători, fără infecţie în corp, iar reprezentanții spitalului au anuțat că s-au luat rapid măsuri pentru ca ciuperca să nu ajungă la cei cu imunitatea scăzută, pe care-i poate ucide.
Dr. MONICA SLĂVULETE, medic primar epidemiologie, INSP/CNSCBT: Se ia destul de uşor. Studiile au arătat că între 1 şi 4 ore pot suficiente pentru a contamina o suprafaţă. De aceea punem mare accent pe măsurile de curățenie şi dezinfecţie. Nu toți dezinfectanții pot distruge candidozima auris. Trebuie utilizaţi dezinfectanţi pe bază de clor, peroxidul de hidrogen şi acidul peracetic. Izolarea e cea mai importantă, izolarea sau gruparea pacienţilor, aşa limităm răspândirea.
La Floreasca se fac controale mai severe, după scandalul pacientei cu arsuri grave, văzută de zeci de medici din alte secţii, transferată apoi în Belgia cu bacterii şi cu Candida Auris. Ciuperca a mai fost găsită la alți patru pacienți aduși din alte spitale la Terapie Intensivă.
VASILE BARBU, preşedintele Asociaţiei pentru Protecţia Pacienţilor: Un alt spital din Bucureşti, de urgenţă, un medic de acolo avea acest fung şi l-a dat mamei şi mama a fost internată în Terapie Intensivă. Avem cazuri când un membru al familiei a unei asistente medicale a avut aşa ceva şi a întins acest fung. A fost dată inclusiv la pacienţi şi la alte categorii de personal cu care avea contact.
Candida auris, descrisă pentru prima dată în 2009, afectează deja 61 de ţări. Iar numărul cazurilor este în creştere și în România.
În ţara noastră, au fost raportate peste 150 de cazuri cu Candida auris, numai anul acesta. Majoritatea – depistate la spitale din Bucureşti, Satu Mare, Bacău şi Cluj. Cei mai mulţi sunt doar purtători, nu fac infecţii care să le afecteze organismul, spun experţii de la Institutul Naţional de Sănătate Publică. Problema este că unele colonizări pot persista săptămâni, luni, chiar şi patru ani, după unele studii. Iar peste jumătate dintre pacienţii internaţi care au ciuperca pe corp nu reuşesc să scape de ea.
CAZURI RAPORTATE CU CANDIDA AURIS
(sursa: INSP)
2025: 166
2024: 250
2023: 257
2022: 147
Dr. MONICA SLĂVULETE, medic primar epidemiologie, INSP/CNSCBT: Dacă avem rude, prieteni, familie depistaţi cu Candida auris, printr-o igienă corespunzătoare, mai ales a mâinilor, lucrurile ar trebui să fie în regulă. Ne spălăm pe mâini, putem folosi dezinfectant pe bază de alcool. Nu e cazul să ne speriem, în general oamenii sănătoși nu sunt expuşi acestui risc de îmbolnăvire.
Cei cu boli grave şi cu imunitatea scăzută, inclusiv cei care iau antibiotice mult timp, riscă să facă infecţii severe de la Candida Auris, cu o mortalitate de până la 70 la sută, chiar dacă se tratează. Antifungicele nu se folosesc dacă sunt doar colonizări.

