Tancurile israeliene avansează tot mai adânc în orașul Gaza, în timp ce Donald Trump s-a întâlnit cu liderii țărilor musulmane
Forțele israeliene au avansat miercuri spre centrul orașului Gaza, punând în pericol viețile palestinienilor care au rămas acolo în speranța că presiunea tot mai mare asupra Israelului pentru încheierea unui armistițiu ar însemna că nu își vor pierde casele.
Președintele SUA, Donald Trump, s-a întâlnit marți cu liderii țărilor musulmane la ONU, în New York, pentru discuții care, potrivit agenției de știri WAM, s-au concentrat pe încheierea războiului, notează Reuters.
Trump, care anterior a condamnat deciziile luate de mai multe țări de a pune presiune pe Israel prin recunoașterea unui stat palestinian, a declarat că următoarea întâlnire va fi cu Israelul.
Guvernul israelian a îndemnat populația orașului Gaza să se mute spre sud, însă mulți oameni au ezitat, invocând lipsa de siguranță și foametea din acea zonă.
„Ne-am mutat în zona de vest, lângă plajă, dar multe familii nu au avut timp, tancurile i-au luat prin surprindere”, a spus Thaer, un tată de 35 de ani din cartierul Tel Al-Hawa.
Lovituri asupra adăposturilor
Forțele israeliene, care au început să încercuiască orașul, cu o populație de peste un milion, încă din august, au ignorat apelurile de a opri ofensiva. Guvernul susține că operațiunea are ca scop distrugerea ultimului bastion al militanților Hamas, al căror atac din 2023 asupra Israelului și luarea de ostatici a declanșat războiul.
Medicii au declarat că cel puțin 20 de persoane au fost ucise și multe altele rănite atunci când loviturile aeriene israeliene au lovit un adăpost ce găzduia familii strămutate, situat lângă o piață în centrul orașului. Alte două persoane au fost ucise într-o casă din apropiere, au mai spus ei.
Armata israeliană a declarat că investighează atacul raportat asupra adăpostului, unde imaginile obținute de Reuters arătau oameni scurmând prin dărâmături.
„Dormeam sub grija lui Dumnezeu, nu era nimic, nu ne-au avertizat, nici măcar un semn, a fost o surpriză”, a spus Sami Hajjaj.
„Sunt copii și femei, poate în jur de 200 de persoane, șase-șapte familii, această piațetă e plină de familii”, a adăugat el.
În cartierul Tel Al-Hawa al orașului, tancurile au intrat în zone locuite, blocând oamenii în casele lor, în timp ce alte tancuri au fost văzute staționând în apropierea Spitalului Al-Quds.
Semiluna Roșie Palestiniană a declarat că o stație de oxigen a fost avariată. Tancurile au avansat și mai aproape de cel mai mare spital din Gaza, Al Shifa, potrivit martorilor și presei Hamas.
Luni, autoritățile palestiniene au anunțat că bombardamentele cu tancuri au avariat Spitalul Rantissi și au pus în pericol Spitalul de oftalmologie Al-Naser din apropiere, forțând închiderea acestora. Iordania, care administrează un al treilea spital în zonă, a declarat că a fost nevoită să-l mute mai spre sud din cauza bombardamentelor repetate.
Armata israeliană a afirmat că va continua să permită furnizarea de servicii medicale și funcționarea facilităților de sănătate din Gaza și că personalul și pacienții de la spitalele Al-Naser și Rantissi au fost evacuați voluntar.
Sute de mii de oameni au fugit din orașul Gaza, în nordul Fâșiei, către sud, în ultimele săptămâni, însă mulți au rămas, spunând că nu există niciun loc sigur unde să meargă.
Șapte persoane au fost ucise în Nuseirat și în apropiere de Rafah, în sudul Gazei, potrivit medicilor.
Nu a existat un comentariu imediat din partea armatei israeliene, care susține că atacurile sale au ca scop înlăturarea conducerii Hamas din enclavă.
Israelul a fost larg criticat pentru modul în care își desfășoară operațiunile militare în Gaza, unde, potrivit autorităților sanitare locale, peste 65.000 de palestinieni, majoritatea civili, au fost uciși și foametea s-a extins.
Frustrarea internațională față de războiul din Gaza a determinat ca, în această săptămână, unele dintre țările aliate ale Israelului și SUA să recunoască un stat palestinian.
Sprijinul intern pentru război în Israel a început și el să slăbească, în condițiile în care 48 de ostatici, dintre care 20 se crede că sunt în viață, sunt în continuare deținuți de Hamas în Gaza, iar 465 de soldați israelieni au fost uciși în luptă.
Hamas a recunoscut moartea unor lideri militari, dar nu a dezvăluit numărul total al combatanților săi uciși.
Războiul a început pe 7 octombrie 2023, când Hamas a intrat în Israel, ucigând aproximativ 1.200 de persoane, majoritatea civili, și luând 251 de ostatici, potrivit datelor israeliene.

