Cauzele incendiului din Sectorul 2, cuprinse într-un raport oficial. Aproximativ 7000 de metri pătraţi mistuiţi de flăcări

24 septembrie 2025, 07:17 (actualizat 24 septembrie 2025, 18:39)

Incendiu violent azi-noapte în Capitală. Un depozit cu produse alimentare din zona Şoselei Pantelimon, s-a transformat în scrum. Din cauza fumului extrem de dens, autorităţile au emis mai multe mesaje Ro-alert. Din primele verificări, depozitul nu avea autorizaţie de securitate la incendiu. Pompierii lucrează şi la această oră la stingerea flăcărilor. Cauzele incendiului, inclusiv dacă trebuie sau nu să fie luate sancţiuni, urmează să fie cuprinse într-un raport, a anunţat ministrul Mediului, Diana Buzoianu.

Depozitul se afla in sectorul 2 al Capitalei. Fumul gros a ajuns în 4 sectoare, iar autorităţile au emis mai multe mesaje Ro Alert. Oamenii au fost îndemnaţi să evite zona sau să se închidă în casă. Flăcările au cuprins întregul depozit, unde sunt foarte multe magazine alimentare.

Aproximativ 7000 de metri păraţi s-au transformat în scrum.

La intervenţie au participat peste 150 de pompieri.

Au fost chemate efective şi de acasă. Unul dintre militari a avut nevoie de îngrjiri medicale, din cauza fumului. I-a fost acordat primul ajutor şi este în afara oricărui pericol.

Incendiul violent a pus la pământ acoperişul clădirii, iar fumul gros a făcut ca intervenţia să fie si mai dificila. Pompierii au reuşit cu greu sa izoleze focul.

După primele verificări, depozitul nu are autorizaţie de securitate la incendiu.

Cauzele incendiului urmează să fie cuprinse într-un raport

Cauzele incendiului de marţi din Capitală, inclusiv dacă trebuie sau nu să fie luate sancţiuni, urmează să fie cuprinse într-un raport, a anunţat ministrul Mediului, Diana Buzoianu.

‘Urmează să fie realizat inclusiv un raport de către ANMAP (Agenţia de Mediu), urmează să fie realizat inclusiv un raport de către Garda de Mediu, pentru că, practic, la Ministerul Mediului existau două atribuţii principale în momentul în care au loc astfel de incendii. Pe de-o parte este vorba de monitorizarea calităţii aerului, pe de altă parte este vorba de cauzele care au stat la baza incendiului, lucru pe care îl va analiza inclusiv ISUC împreună cu Garda Naţională de Mediu. Înţeleg că, din declaraţiile reprezentanţilor Gărzii Naţionale de Mediu, autorizaţiile pentru acea hală există, deci existau autorizaţii corecte, legale, obţinute de mediu. Au fost realizate inclusiv controale în 2025 şi a reieşit că toate avizele erau în ordine din punct de vedere legal. Urmează să vedem care au fost cauzele incendiului şi, apoi, dacă este nevoie să fie luate sancţiuni, dacă nu şi a fost pur şi simplu un incident, asta va fi realizat într-un raport oficial al Gărzii de Mediu’, a declarat ministrul la Parlament.

Diana Buzoianu a reafirmat că există o analiză a aerului din Capitală şi a anunţat schimbarea unei metodologii referitoare la platformă.

‘Da, există. Am trimis auto-laboratoarele în zonă, au fost analizate toate datele din staţiile permanente. Aşa cum aţi văzut, am observat şi noi o problemă care a apărut, şi anume că, pe staţiile permanente, pe hartă, apăreau staţii verzi, deşi era în plin incendiu şi era foarte clar că staţiile respective n-ar fi trebuit să fie verzi, ar fi trebuit să fie roşii. Am întrebat de ce s-a întâmplat acest lucru, deşi, la auto-laboratorul care era mobil, se înregistraseră valori mult peste media legală acceptată. Înţeleg că problema este una de metodologie, în sensul în care, astăzi, se dau valori medii, se arată pe platformă, inclusiv online, valori medii din ultimele 24 de ore, ceea ce face ca, inclusiv în momentul în care avem incidente de acest fel, inclusiv în momentul în care sunt depăşiri foarte mari de noxe, să apară, de exemplu, uneori, staţiile verzi. Vom rezolva această problemă. Suntem chiar în acest moment la minister, pentru că am transmis foarte clar mesajul că oame nii se uită pe această hartă pentru a vedea situaţia în momentul în care are loc incendiul, nu peste 24 de ore sau să facem nişte medii pe ultimele nu ştiu câte ore. Deci o să modificăm metodologia astfel încât harta care arată care este calitatea aerului să reflecte, într-adevăr, realitatea de la momentul respectiv’, a explicat ministrul Mediului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite