Sute de scrisori pentru premierul Ilie Bolojan de la cupluri care vor să aibă copii. Cer bani pentru programul de fertilizare in vitro

23 September 2025, 21:57

Sute de scrisori de la cupluri care vor să aibă copii au fost aduse la Guvern pentru premierul Ilie Bolojan. Cei care au probleme cu infertilitatea cer Executivului să aloce, la rectificarea bugetară, bani pentru programul de fertilizare in vitro. Natalitatea s-a prăbuşit la cel mai jos nivel din ultimul veac, dar România este singura țară din Uniunea Europeană care nu sprijină financiar procedurile FIV, se plâng protestatarii.

Andreea a reuşit după şapte ani de încercări să devină mamă, cu ajutorul fertilizării in vitro. La 37 de ani, îşi mai doreşte încă un copil, dar nu-şi mai permite proceduri de mii de euro.

Andreea Tuchilus, pacientă: Dacă ei vor peste 2 ani să dea bănuții, eu nu o să mai pot peste 2 ani, problemele medicale nu îmi permit. La mine e anul acesta sau nu mai este.

Ca Andreea, multe românce disperate că pierd ultimul tren al maternităţii cer deblocarea programului social de fertilizări in vitro.

Protest la Guvern, pentru şanse la noi vieţi

În primăvară, Guvernul a aprobat sprijinul pentru zece mii de proceduri, dar banii nu au mai venit.

Anduţa Karetsou, campaigner Declic: În discuții repetate am spus că ar fi în regulă și 5.000 de vouchere. Nu este normal să ni se spună că nu sunt bani. Sunt bani, contează însă ce priorități are guvernul.

Monica Borşan, pacientă: Mulţi au făcut credite. Fac toate eforturile să reușească să aibă un copil, de aceea este necesar ca premierul Bolojan sa dea drumul la proiect.

Speranţele tuturor stau acum în rectificarea bugetară și fac apel la premier.

Elisa Olaru, jurnalist TVR: Sute de scrisori de la familiile care își doresc copii au fost depuse în fața Guvernului într-o cutie poștală uriașă dedicată premierului Bolojan.

Nicoleta Cristea-Brunel, preşedinta asociaţiei SOS InfertilitateaDnul Florin Manole, ministrul Muncii și Familiei, a cerut zilele acestea, la Ministerul Finanțelor, în mod oficial, să se aloce fonduri la rectificarea bugetară.

Oficialii discută şi despre finanţarea din fonduri europene, dar nu au încă o soluţie. ONG-urile au cerut guvernului să apeleze la fondul de rezervă.

Silvia Dinică, secretar de stat în Ministerul Muncii: Fondul de rezervă ar trebui să fie doar pentru nişte situaţii excepţionale şi asta nu garantează longevitatea programului.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: Aşteptăm rectificarea bugetară care va avea loc probabil în perioada imediat următoare şi apoi putem discuta concret dacă anul acesta se va finanţa sau se amână pentru anul viitor.

Natalitatea, la un minim istoric

Nici măcar 149 de mii de copii nu s-au mai născut, anul trecut. E cel mai scăzut nivel din ultimul secol, dar statul nu-i mai ajută pe cei care vor copii, dar nu reuşesc din cauze medicale. Şi puţine autorităţi locale au programe de sprijin.

Primăria Sectorului 2 va oferi, de luni, un sprijin de 20 de mii de lei cuplurilor infertile.

Prof. dr. Elvira Brătilă, preşedinte, Societatea Română de Obstetrică-Ginecologie: Oamenii vor să procreeze la vârste din ce în ce mai înaintate. O femeie naşte sub un copil.

Nicoleta Pauliuc, preşedinte de comisie parlamentară: Nu este suficient să discutăm doar despre alocații sau concedii parentale. Avem nevoie de o infrastructură prietenoasă pentru creşterea copilului: creșe, grădiniţe moderne, programe de afterschool accesibile, servicii medicale pediatrice de calitate.

Mulţi renunţă să mai aibă copii şi din cauza nesiguranţei economice şi a presiunii de la serviciu.

Parlamentarii discută şi despre politici fiscale stimulative pentru angajatori, dar şi despre programe flexibile pentru părinţi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite