Zilele Bucureștiului 2025 | Încă o zi plină de distracție şi un spectacol de muzică şi culoare programat să dureze până aproape de miezul nopţii

21 September 2025, 15:14 (actualizat 21 September 2025, 19:55)

Este ultima zi de sărbătoare în Capitală, iar oamenii profită de vremea frumoasă şi de evenimentele organizate de Zilele Bucureştiului. Sunt multe activități recreative oferite publicului, dar şi un spectacol de muzică şi culoare programat să dureze până aproape de miezul nopţii.

Ce-i așteaptă pe cei care vin să se bucure de sărbătoare ne spune Vlad Ungar, reporter TVR: Dacă vreți să vedeți cum se circula în Capitală în urmă cu un secol, puteți să veniți foarte aproape de Gara de Nord din București, unde au fost expuse mai multe mijloace de transport care erau folosite în urmă cu 70 sau chiar 80 de ani. 

Noi ne aflăm acum într-un tramvai care a început să circule pe șine în Capitală începând cu anul 1911. Băncile sunt din lemn, însă s-au păstrat în condiții foarte bune, iar acest tramvai a fost reabilitat. E un tramvai care a fost comandat de Primăria Capitalei la finalul anului 1911. Atunci a circulat și pentru prima dată pe șine. E produs de o companie austriacă și au comandat în acel moment reprezentanții administrației locale din Capitală 52 de vagoane motor, dar și 10 sisteme de tragere. A circulat fără probleme ani de zile până în momentul în care aceste mijloacele de transport în comun au început să se modernizeze. 

Nu este însă singurul mijloc de transport în comun folosit în trecut în Capitală pe care-l puteți admira. Există și troleibuze sau autobuze pe care le puteți vedea și nu au fost deloc puține persoanele care au vrut să vină aici și să vadă acest mecanism care funcționează exact ca în anul 1911. Mii de oameni au venit în zona Gării de Nord să încerce o călătorie în trecut, dacă o putem numi așa, fiindcă tot ceea ce ține de partea tehnică a acestor tramvaie funcționează exact ca în trecut. 

Am stat de vorbă cu unii dintre admiratorii acestei expoziții și îmi spuneau că au recunoscut la troleibuzele din anii ’70 – ’80, acel sistem de taxare, fiindcă era o persoană angajată a serviciului de transport  care se afla în mijlocul de transport în comun și care valida biletele. Avem și noi un bilet, au fost editate biletele de epocă, de altă dată, pe care le cumpărau bucureștenii dacă voiau să meargă la serviciu cu tramvaiul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite