Noi acuzaţii de corupere electorală în Republica Moldova, cu ramificaţii în România. Call-center electoral pro-rus, la Iaşi

17 septembrie 2025, 20:11

Noi acuzaţii de corupere electorală în Republica Moldova, de aceasta data cu ramificaţii în România. Poliţiştii au descoperit, într-un hotel din Iaşi, 13 cetăţeni moldoveni care operau un call-center improvizat. De acolo sunau conaţionali şi îi îndemnau să voteze cu un partid pro-rus, la alegerile parlamentare din 28 septembrie.

Poliţiştii ieşeni au descins la hotel, după ce au fost alertaţi de o persoană din Republica Moldova. La faţa locului, au descoperit mai multe laptopuri şi dispozitive de comunicare.

Oamenii legii spun că nu au un cadru legal, așa că i-au lăsat pe indivizi să plece, iar aceştia au părăsit la scurt timp teritoriul României.

Iulia Elena Oprea, purtător de cuvânt IPJ Iaşi: Au fost identificate şi legitimate persoanele în cauză. Urmează să se facă schimb de informații cu autorităţile din Republica Moldova pe canalele oficiale şi să se dispună măsuri.

Reprezentanţii Comisiei Electorale din Republica Moldova spun că tot mai mulţi cetăţeni fac sesizări privind tentative de corupere electorală.

Angelica Caraman, preşedinte, Comisia Electorală Centrală: Noi avem sesizări şi din partea cetăţenilor care ne comunică despre faptul de încercare de a fi racolaţi în aceste scheme. Oamenii încep a fi vigilenţi şi acolo unde ei intuiesc că sunt încercări de a fi elemente de corupere sau de influenţă necorespunzătoare ei ne raportează.

Potrivit informaţiilor TVR Moldova, în diaspora s-ar plăti până la 300 de euro pentru un vot la comandă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite