Raport OCDE | România are profesori puțini și în vârstă. Ministerul Educației recunoaşte situaţia şi avansează ideea găsirii unor mecanisme de a atrage profesori tineri în sistem

14 September 2025, 18:55 (actualizat 14 September 2025, 18:56)

România are de două ori mai multe posturi pentru profesori rămase neocupate în şcoli faţă de acum zece ani. O treime dintre cadrele didactice au peste 50 de ani, arată cel mai recent raport OCDE. Ministerul recunoaşte situaţia şi avansează ideea găsirii unor mecanisme de a atrage profesori tineri în sistem. Până atunci, măsurile de austeritate recent aplicate de Guvern sunt resimţite puternic în şcoli.

Potrivit celui mai recent raport OCDE, „Education at a Glance 2025″, în medie, 1,9% din posturile de profesori rămân neocupate la început de an școlar în România. Comparativ, media OCDE este de 1,6%. Experţii s-au uitat la datele din 2023 comparativ cu cele din 2013. La polul opus, în Japonia vorbim de 0,2% posturi neocupate, în Franța – 0,1%, iar în Coreea de Sud – 0%.

SORIN ION – secretar de stat în Ministerul Educaţiei: Distribuţia total neechilibrată pe discipline de studiu ne provoacă îngrijorări în viitorul foarte apropiat. De exemplu, la Fizică, raportul dintre numărul de candidaţi şi numărul de posturi libere este unul total nesatisfăcător în sensul în care am avut la ultimul concurs circa 200 de candidaţi la Fizică şi aproape 700 de posturi complete, fără să mai vorbim de cele incomplete. Lucrurile stau asemănător şi la chimie.

Acelaşi raport arată că avem mai puţini profesori cu vârsta de peste 50 de ani în învăţământul preşcolar faţă de acum zece ani. Dar, în cazul profesorilor de gimnaziu lucrurile stau diferit. Ponderea celor tineri a scăzut de la 13% în 2013 la 8% în 2023, iar cea a profesorilor cu vârste de peste 50 de ani a crescut de la 29% la 32% în același interval. Pe de altă parte, în prezent, profesorii din România sunt afectaţi de măsurile de austeritate adoptate de Executiv, în principal de creşterea normei didactice şi reducerea la plata cu ora.

ANDREIA BODEA – director, Colegiul Naţional ,,I. L. Caragiale”, Bucureşti: La Fizică aceeaşi problemă pe care Caragiale o are. Cu 12 ore de Fizică care de 4-5 ani de zile nu se iau şi de 4-5 ani de zile apelăm, dar acesta este ultimul an în care cele două foste colege ale noastre, profesoare la pensie şi-au dat acceptul. Profesoare foarte bune din fericire, mi-au spus că este ultimul an şi că fac acest lucru de dragul acestei şcoli. La anul nu ştiu ce o să se întâmple şi cine o să predea Fizică.

LILIANA MURGULEŢ – director Şcoala Gimnazială 79, Bucureşti: A trebuit să completez norma unui coleg, profesorul de Geografie, cu două ore de educaţie socială şi am făcut un artificiu chiar cu o colegă de-a mea de Chimie care a preluat şi câteva ore de Biologie. Nu am folosit artificiul cu opționalele. Opționalele au fost stabilite conform calendarului şi personal am considerat că a introduce nişte opţionale la acest moment încalcă puţin procedura întrucât consultarea părinţilor ar fi lipsit.

BOGDAN RAŢIU – profesor Lb. Română, Liceul UMFST ,,G.E. Palade”, Târgu Mureş: Avem foarte mulţi colegi la plata cu ora. Ne-a fost foarte greu să le spunem, fiind profesori foarte buni care au venit că îi vom plăti doar cu 22 de lei, dar au venit, au venit din pasiune.

Acelaşi raport arată că România nu oferă oportunităţi persoanelor din alte domenii care vor să devină profesori. Practic, nu există rute de acces pentru cei care aspiră la o a doua carieră, de data aceasta în învăţământ. În alte ţări acest lucru este posibil.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite