Tratamente întrerupte din cauza întârzierii finanțării. Farmacist: Vedem pacienţi care vin şi cumpără medicaţie pe care trebuia să o primească gratuit în spitalele de stat
43 de pacienţi grav bolnavi, între care 13 copii, vor primi, în sfârşit, şansa de a fi salvaţi, peste hotare. Guvernul a scos din fondul de rezervă 20 de milioane de lei pentru ca Ministerul Sănătăţii să le asigure terapia celor fără soluţii în ţară.
Decizia vine după ce Curtea de Apel Craiova a obligat ministerul să-i asigure unei paciente cu o boală rară terapia în străinătate de peste 6 milioane de lei. Adică un sfert din bugetul pe tot anul. Și cei care pot fi trataţi în ţară suferă din cauza întârzierii banilor pentru medicamente. CNAS a găsit probleme cu terapiile oncologice la spitale din șapte judeţe şi din Capitală, pe care le-a rezolvat după ce TVR a sesizat problema.
O problemă majoră a dus la întreruperea tratamentelor oncologice în ţară, spun reprezentanţii bolnavilor. Datoriile neachitate în termenul legal au afectat asigurarea medicamentelor şi în farmacii, şi în spitale. Unităţile medicale au aşteptat patru luni banii pentru facturi de la casa de asigurări.
CEZAR IRIMIA – preşedinte, Fed. Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer: Neplata acestora are repercursiuni asupra noastră în mod direct. În acest moment, mai multe tratamente sunt întrerupte.
Neplata facturilor la timp blochează tot lanţul de aprovizionare. Pacienţii sunt cei mai afectaţi, avertizează farmaciştii.
Prin telefon, BEATRICE SPETEANU – farmacist, preşedinte Asociaţia Farmaciilor Tradiţionale şi a Practicienilor: Vedem pacienţii cum vin şi cumpără medicaţie pe care trebuia să o primească gratuit în spitalele de stat, inclusiv imunoterapie, medicamente oncologice, orice. Noi nu am mai putut să ne aprovizionăm de la furnizori. Ca să poată aduce în continuare medicamente, a existat un export mai mare de medicamente.
După multe discuţii inclusiv în Guvern, Casa Naţională de Asigurări de Sănătate a primit banii de la Finanţe pe 31 august.
HORAŢIU MOLDOVAN – preşedintele CNAS: Ministerul de Finanţe a aprobat în sfârşit solicitările noastre repetate de transfer a creditelor bugetare şi de angajament de pe trimestrul 4 pe trimestrul 3. Am reuşit să plătim absolut toate facturile restante. Suntem cu plăţile la zi cu tot ceea ce înseamnă servicii medicale şi medicamente.
Dacă au rămas facturi neachitate, cei afectaţi sunt sfătuiţi să se adreseze Casei Naţionale.
DIANA BRÂNCUŞ – jurnalist senior TVR: Conducerea CNAS a convocat o şedinţă de urgenţă a comitetului director pentru a afla dacă nu cumva sunt probleme punctuale. Oficialii caselor judeţene de asigurări de sănătate vor verifica dacă mai sunt furnizori care nu şi-au primit banii cuveniţi şi din ce motiv.
Oficialii Casei Naţionale speră că şi de acum înainte Finanţele vor trata cu prioritate banii pentru Sănătate.
HORAŢIU MOLDOVAN – preşedintele CNAS: Pacienţii nu pot aştepta la rând pentru plata tratamentului. Au fost situații în ultimele 4-5 luni în care aveam o prevedere bugetară, vă dau un exemplu, de 5 miliarde şi jumătate de lei, aprobat în legea bugetului, dar ministerul de Finanţe deschidea cu un miliard, un miliard şi jumătate mai puţin. Sistemul sanitar nu se compară cu alte sisteme în care plăţile se pot face spre sfârşitul anului sau când e gata lucrarea.
ALEXANDRU ROGOBETE – ministrul Sănătăţii: Puteam ajunge în ipostaza ca în iarnă să rămânem fără medicamente în farmacii din cauza datoriilor. A pune pacientul în ipostaza ca în noiembrie-decembrie să nu mai poată avea acces la tratamente şi a amâna cu câteva luni creşterea punctului pentru ambulatoriul de specialitate, eu am ales să mă asigur că pacientul va avea sau că pacienţii vor avea medicamente la finalul acestui an şi să achităm datoriile către furnizori.
CNAS are nevoie de 11 miliarde de lei pentru plăţi până la sfârşitul anului. După măsurile fiscale, se aşteaptă ca la anul să vină 8 miliarde în plus şi să nu mai fie probleme. Pentru a oferi medicamente noi, necompensate încă, ministerul Sănătăţii va deschide un fond de inovaţie, la care companiile farma vor putea contribui şi vor putea deduce 20 la sută din impozitul pe profit. La 10 medicamente, fondul poate acumula un miliard pe an, a anunţat ministrul Rogobete la TVR Info.

