Apa de la robinet, tot mai scumpă: tarife mai mari cu peste 20% față de anul trecut

11 September 2025, 15:22

Apa de la robinet ne costă tot mai mult. În unele localităţi, prețurile sunt și cu peste 20% mai mari faţă de anul trecut. Şi serviciile de canalizare s-au scumpit. Reprezentanţii distribuitorilor spun că au fost nevoiţi să majoreze tarifele din cauza inflaţiei.

Bucureştenii plătesc acum mai mult pentru serviciul de alimentare cu apă potabilă faţă de începutul anului. La 1 iulie, tarifele au fost majorate la cererea operatorului, iar la 1 august Guvernul a decis să crească TVA pentru acest serviciu, de la 9% la 11%.

Acum, un metru cub de apă costă 7 lei şi 21 de bani, cu 50 de bani mai mult faţă de luna ianuarie. Pentru un metru cub de apă deversat în reţeaua publică de canalizare plătim 3 lei şi 79 de bani, cu 26 de bani mai mult faţă de aceeaşi perioadă.

De exemplu, în cazul unei garsoniere din sectorul 3 al Capitalei, în care locuieşte o singură persoană, în luna august aproape jumătate din suma de plată pentru întreţinere reprezintă costul cu apa rece şi apa caldă. Astfel, la o factură de 190 de lei, costul cu apa a ajuns la 85 de lei.

Pe lângă tarifele majorate, oamenii au avut de plătit facturi mai mari la întreţinere şi pentru că, în lunile de vară, a crescut consumul de apă, mai ales pentru menaj.

„Au crescut toate. Şi ne gândim acum, iarna, ce o să fie şi cu căldura, şi cu apa, şi cu toate!”

„Vara asta văd că am plătit foarte multă apă caldă, în condiţiile în care în luna iulie 25 de zile au fost reparaţii.”

„Deşi plătim mai mult, nici nu prea avem. Despre asta este vorba.”

În alte localităţi, tarifele la apă au crescut mai mult decât în Bucureşti. Pot fi acum mai mari chiar şi cu peste 20% faţă de perioada similară a anului trecut. În medie, în ţară, serviciul de apă, canal, salubritate era mai scump, în iulie, cu peste 10% decât în urmă cu un an, potrivit celor mai recente date ale Institutului Naţional de Statistică. Localnicii de la sate, care au de udat şi grădini, se descurcă cum pot.

Companiile de utilităţi pun majorarea tarifelor pe seama indexării cu inflaţia. Experţii spun că sunt şi alte motive pentru care apa a devenit tot mai scumpă.

Daniel Diaconu, expert în hidrologie: „Preţul apei constatăm că este într-o continuă creştere şi este influenţat atât de resursă, cât şi de energie. O energie scumpă duce automat la un preţ ridicat al apei. Dar, în acelaşi timp, şi lipsa resursei de apă conduce la costuri foarte mari ale acesteia, pentru că sunt necesare construcţii hidrotehnice, baraje foarte costisitoare, apeducte cu lungimi mari şi, în felul acesta, preţul apei este unul ridicat.”

Reprezentanţii asociaţiilor de proprietari consideră că o soluţie pentru reducerea costului este eficientizarea consumului: „Bineînţeles, după contorizare pe bloc şi pe apartament trebuie să intervenim imediat asupra oricărei părţi de instalaţie, nu trebuie lăsată nicio scurgere, nicio picătură să se piardă.”

Specialiştii mai recomandă, pentru a evita risipa, să nu lăsăm în permanenţă robinetul deschis atunci când ne spălăm pe dinţi sau când ne bărbierim.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite