Primele lecţii din acest an şcolar. În unele şcoli din ţară, boicot la catedră. Profesori în şomaj din cauza austerităţii

9 September 2025, 20:18 (actualizat 9 September 2025, 20:58)

Boicotul anunțat de sindicatele din Educație pentru a doua zi de școală nu a mai avut loc decât în puține unități de învățământ. Însă nemulţumirile legate de măsurile de reformă persistă. Mai mult, sunt profesori suplinitori care vor fi nevoiți să intre în şomaj pentru că nu au mai rămas ore disponibile și pentru ei.

La Liceul Teoretic Jean Monnet din Bucureşti, a doua zi de şcoală a însemnat lecţii predate în fiecare clasă.

Diana Răducanu, director adjunct Liceul Teoretic “Jean Monnet”, Bucureşti: Nu participăm efectiv la acest boicot considerând că, de fapt, în felul acesta arătăm mai mult respect pentru valorile şcolii decât arată guvernanţii. Pe de altă parte, nu este momentul potrivit pentru a face un astfel de eveniment de protest, se vor vedea consecinţele, aglomerarea materiei, aglomerarea predării, evaluării.

La Colegiul Naţional Gheorghe Lazăr, elevii de clasa a V-a şi cei de clasa a IX-a s-au bucurat de festivitatea de bun-venit. În general, pentru elevii de liceu a doua zi de şcoală a fost una de acomodare. De miercuri încep orele.

Ionela Neagoe, director Colegiul Naţional “Gheorghe Lazăr”, Bucureşti: Ieri toată lumea a fost la marş şi a pledat pentru respect şi demnitate.

Andreia Bodea, director Colegiul Naţional “I. L. Caragiale”, Bucureşti: Dacă, sigur, într-o lună, două, în trei săptămâni se hotărăşte vreo grevă generală, sper să nu se ajungă acolo, vedem atunci. Nu mi se pare în regulă să chem un copil, noi avem foarte mulţi copii care stau foarte departe, să vină la ora 8 şi să mă vadă pe mine în clasă intrând, spunându-le bună ziua, titlul lecţiei şi acum tăcem filosofic.

În unele şcoli din ţară, boicot la catedră

În unele şcoli din ţară boicotul continuă cel puţin până la sfârşitul săptămânii.

În judeţul Suceava, profesorii din patru şcoli au intrat la ore doar pentru a-i supraveghea pe elevi. La Cluj-Napoca, la Liceul Avram Iancu, jumătate dintre profesori sunt hotărâţi să continue protestele.

Monica Verdeş, profesor de Geografie, Liceul “Avram Iancu” Cluj-Napoca: Profesorii intră la ore, pot să joace jocuri de spargere a gheții sau să scrie titlul lecției pe tablă, dar nu există activitate de predare – evaluare.

Profesori în şomaj din cauza austerităţii

Profesorii şi directorii sunt în continuare extrem de supăraţi din cauza măsurilor luate de Guvern.

Ionela Neagoe, director Colegiul Naţional “Gheorghe Lazăr”, Bucureşti: Avem o colegă de Germană care şi-a dat demisia, pentru că nu mai poate şi îşi depune dosar de pensie anticipată.

Diana Răducanu, director adjunct Liceul Teoretic “Jean Monnet”, Bucureşti: Faţă de anul şcolar trecut a scăzut numărul de posturi în liceu, de norme, cu 7 virgulă ceva. Asta însemnă foarte mult. Este pentru prima dată când avem profesori care au solicitat eliberarea documentelor pentru şomaj. Este vorba despre un profesor de Educaţie fizică și sport. Și mai este o doamnă profesoară de Geografie.

Premierul Ilie Bolojan a anunţat la TVR că salariile profesorilor ar putea creşte după anul 2026.

Ministerul Educației: Cursurile școlare se desfășoară normal în majoritatea școlilor din țară

În contextul protestelor anunțate/derulate de federațiile sindicale din învățământ, Ministerul Educației și Cercetării monitorizează constant modul în care se desfășoară activitatea în unitățile școlare.

Astfel, conform datelor transmise de inspectoratele școlare județene/al Municipiului București, în data de 8 septembrie copiii au fost primiți în unitățile școlare în care s-au prezentat, iar majoritatea acestora au ales să organizeze și festivități de începere a anului școlar. În data de 9 septembrie, cursurile școlare s-au desfășurat normal în 98,2% dintre cele circa 5.700 de unități de învățământ de stat cu personalitate juridică din țară, procesul didactic fiind, practic, neafectat. Potrivit acelorași date comunicate de către ISJ/ISMB, doar în 1,8% unități de învățământ se derulează diferite formule de boicot/protest, activitatea fiind afectată în aceste cazuri parțial, respectiv total (5 școli, toate în județul Dolj)“, se arată într-un comunicat al Ministerului Educației.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite