Prea puțini turiști pe litoral. Administratorii plajelor și hotelierii se pregătesc de închiderea sezonului

9 September 2025, 19:19 (actualizat 9 September 2025, 23:31)

Plajele de pe litoral sunt tot mai goale. Administratorii au început să strângă șezlongurile și umbrelele, iar puținilor turiști le-au fost lăsate doar câteva la dispoziție. Deşi vremea este încă bună, nu prea ajută la creşterea încasărilor. Unii hotelieri au închis și unitățile de cazare, pentru că aveau venituri prea mici și cheltuieli mari. Cu toate acestea, programul Litoralul pentru toți se desfășoară până pe 30 septembrie.

Numărul mic de turiști de pe litoral i-a determinat pe administratorii plajelor să înceapă să strângă șezlongurile, umbrelele și mesele și să le mute în depozite. Acum, în ciuda vremii frumoase, plajele sunt tot mai goale.

Ana-Maria Stancu, corespondent TVR: Pe unele sectoare de plajă, administratorii au păstrat mai puțin de jumătate din numărul de șezlonguri și umbrele și le vor ține pe poziții până pe 30 septembrie, dacă vremea râmâne frumoasă.

Răzvan Chinţan, administrator plajă: Am început ușor, ușor, să restrângem din șezlonguri și facem asta din timp. Am avut 150 și acum am păstrat 50.

Și administratorii barurilor au hotărât să închidă unele afaceri. Sunt puține comenzi și ar trebui să aibă un angajat în fiecare bar, iar cheltuielile le-ar depăși încasările.

Tănase Chenderea, administrator de bar: Am închis 3 beach baruri. Am rămas cu unul. A fost o vară bunicică, au scăzut însă vânzările și mai stăm cu el până duminică.

Sunt și hoteluri închise deja. Rezervările din această perioadă nu permiteau acoperirea costurilor de întreținere.

Paul Marin, hotelier: Hotelul e închis. Natural nu mai e cerere, se închide, e simplu, deși e cea mai frumoasă vreme. Trebuie să ții 20 de oameni pentru trei camere și nu merită.

Turiștii care au ales să vină la plajă toamna se bucură de plaje libere, liniște, soare și prețuri mai mici.

Unii administratori de plajă au decis să le ofere și angajaților puțină relaxare.

Cristian Bartha, administrator plajă: Pentru angajați am decis să stăm și să ne bucurăm și noi de vremea frumoasă, e extraordinară.

Până pe 30 septembrie, turiștii pot merge la mare cu pachete speciale cumpărate prin programul Litoralul pentru toți. Tarifele de cazare încep de la câteva zeci de lei pe noapte, iar prețurile pentru șezlonguri și băuturi de la barurile de pe plajă sunt mai mici cu până la 50%.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite