Explozii la Doha. Israelul a efectuat o lovitură țintită în capitala Qatarului asupra unor lideri ai grupării Hamas

9 September 2025, 17:19 (actualizat 9 September 2025, 23:08)

Explozii în centrul capitalei Qatarului, Doha, unde armata israeliană a inițiat un atac împotriva liderilor Hamas. Cabinetul premierului Benjamin Netanyahu a anunțat că a fost o operațiune israeliană complet independentă. Israelul a inițiat-o, Israelul a condus-o, iar Israelul își asumă întreaga responsabilitate. Qatarul a condamnat atacul pe care îl consideră laș, la fel și Emiratele Arabe Unite. Atenție, urmează informații care vă pot afecta emoțional!

Mai multe explozii s-au auzit după-amiază la Doha, capitala Qatarului, iar martorii au declarat că se putea vedea fum ridicându-se deasupra unui cartier din oraș.

Armata israeliană a confirmat atacul, precizând că a fost un „atac precis care vizează conducerea superioară a organizației teroriste Hamas”.

Operaţiunea i-a vizat pe liderii Hamas

Presa israeliană scrie că operațiunea s-a numit “Summitul morții”, pentru că la Doha sosise delegația Hamas care urma să discute propunerea președintelui Donald Trump privind încetarea focului.

Qatarul, care este de multă vreme cartierul general al organizației teroriste, a condamnat atacul, numindu-l o încălcare a dreptului internațional. Într-un comunicat al armatei israeliene se arăt că

„Ani de zile, acești membri ai conducerii Hamas au condus operațiunile organizației teroriste, sunt direct responsabili pentru masacrul brutal din 7 octombrie și au orchestrat și gestionat războiul împotriva Statului Israel” (sursa: ynet.il)

Membri Hamas uciși în atacul israelian

Cel puțin doi membri Hamas au fost uciși în atacul israelian, a declarat un membru al biroului politic al grupării pentru postul al-Jazeera.

Liderii de la vârful Hamas au supraviețuit. Unul dintre responsabilii vizați este negociatorul-șef Khalil al-Hayya. Conform sursei citate, acesta a supraviețuit, dar fiul său a decedat.

Iar autoritățile de la Doha au confirmat decesul unui membru al forțelor de securitate qatareze.

Qatar: Atacul e o încălcare a dreptului internaţional

Ministerul de Externe al Qatarului a condamnat ceea ce a numit „atacul israelian laș care a vizat clădiri rezidențiale în care se află mai mulți membri ai biroului politic Hamas din Doha, capitala Qatarului. Acest atac constituie o încălcare a tuturor legilor și normelor internaționale și o amenințare gravă la adresa siguranței și securității qatarezilor și a rezidenților din Qatar“.

Acest atac criminal reprezintă o încălcare flagrantă a tuturor legilor internaţionale şi o ameninţare serioasă la siguranţa şi securitatea Qatarului. Statul Qatar condamnă în termenii cei mai duri atacul laş al Israelului care a vizat clădiri rezidenţiale, în care un număr de membri ai biroului politic Hamas locuiesc, s-a transmis la Qatar TV.

Autoritățile israeliene spun însă că a fost o operațiune chirurgicală.

Netanyahu: Israelul a acționat ‘în mod independent’ 

Acțiunea de astăzi împotriva principalelor capete teroriste ale Hamas a fost o operațiune israeliană complet independentă. Israelul a inițiat-o, a desfășurat-o și își asumă întreaga responsabilitate‘, a precizat premierul israelian Benjamin Netanyahu.

Un oficial israelian a declarat că SUA au fost notificate înainte de atacul asupra liderilor Hamas, a relatat Reuters, iar președintele Donald Trump ar fi dat Israelului undă verde pentru a efectua atacul.

Ambasada SUA la Doha le-a cerut cetățenilor americani din Qatar ‘să rămână la adăpost’ și să urmărească informațiile.

Casa Albă: SUA au avertizat Qatarul în legătură cu atacul iminent al Israelului

SUA au avertizat Qatarul despre la atacul iminent al Israelului asupra unor ținte din capitala Doha, a declarat marți purtătoarea de cuvânt a Casei Albe.

Administrația Trump a fost informată în această dimineață de către armata americană cu privire la atacul iminent israelian. Președintele Trump i-a ordonat imediat emisarului Witkoff să informeze Qatarul, lucru pe care acesta l-a făcut, a spus Karoline Leavitt, în cadrul unei conferințe de presă.

După atac, președintele SUA, Donald Trump, a vorbit atât cu premierul israelian Benjamin Netanyahu, cât și cu emirul Qatarului, șeicul Tamim bin Hamad Al-Thani, a mai declarat Karoline Leavitt.

Bombardamentele lansate în mod unilateral în Qatar, o națiune suverană și un aliat apropiat al Statelor Unite, care depune multe eforturi, cu mult curaj, și care își asumă riscuri pentru a negocia pacea, nu promovează obiectivele Israelului sau ale Americii‘, a precizat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe.

Qatar, care s-a confruntat cu critici dure pentru sprijinul financiar acordat Hamas, menține legături strânse cu Statele Unite și a servit drept mediator în negocierile pentru eliberarea ostaticilor deținuți de gruparea militantă în Gaza.

Acum două zile, Donald Trump publica pe rețeaua sa de socializare că Hamas a primit ultimul „avertisment”.

Planul de încetare a focului propus de SUA prevedea eliberarea tuturor ostaticilor în schimbul a câteva mii de deținuți palestinieni și a predării armelor de către Hamas.

Analist militar: Se face un pas uriaș spre distrugerea Hamas și spre pace în Gaza

Comandor(r)Sandu Valentin Mateiu, analist militar: Vom avea o reacție dură a Qatarului, o reacție moderată a Arabiei Saudite și a celorlalte monarhii din Golf. Cred că va interveni și o reacție, dar nu foarte mare, din partea unor state din Vest, pentru că Hamas e văzut de toți ca o organizație teroristă. Cred că, în final, deși imediat vom avea reacții negative, se face un pas uriaș spre distrugerea Hamas și spre pace în Gaza. Suntem exact la vârful încleștării, va veni finalul, Hamas o să dispară că organizație militară și politică. Singura problemă e unde se oprește un Israel victorios, mă refer să nu anexeze Cisiordania și să găsească soluții de pace în Gaza fără expulzarea locuitorilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite