Hamas ar putea fi forțată să își închidă birourile din Qatar, după ce SUA a comunicat micului stat din Golf că nu mai este acceptabil să permită grupului militant islamist să aibă o bază acolo.
Potrivit unui anunţ oficial al autorităților din Israel, în acest moment cetăţeni din 28 de state sunt ostatici ai Hamas. Alți doi cetățeni cu dublă cetățenie, israeliană și română, cu domiciliul în Statul Israel, sunt prizonieri, anunță MAE.
Mediatorii qatarezi fac presiuni asupra Hamas să elibereze femeile și copiii răpiți. Surse diplomatice consultate de Reuters susțin că negocierile nu se referă şi la cetăţenii israelieni.