IMAGINI ȘOCANTE Un bărbat a incendiat o pompă de alimentare a unei benzinării din Făget, Timiș
Incident şocant la o benzinărie din localitatea timişeană Făget. Un bărbat a incendiat o pompă de alimentare a staţiei, apoi s-a dus către un bloc, unde a distrus geamul uşii de la intrare şi a ameninţat că se va sinucide. Imaginile incendiului au fost înregistrate de una dintre camerele de supraveghere ale benzinăriei.
Oamenii legii au fost alertați la 112 că un bărbat ar fi încercat să incendieze o benzinărie din localitatea Făget, județul Timiș.
S-a constatat că este vorba despre un suspect de 34 de ani care ar fi consumat alcool, iar ulterior ar fi acționat pistonul pompei de benzină și ar fi aprins combustibilul cu o brichetă.
Angajații benzinăriei au intervenit prompt, au încercat să lichideze incendiul cu un extinctor, acesta nu a funcționat în prima fază, însă au găsit altul și au stins focul. Hainele unuia dintre angajați au luat foc, iar acesta a suferit arsuri la brațe.
Bărbatul care a dat foc la pompa de benzină a fugit apoi și s-a refugiat într-un bloc de locuințe, de unde a amenințat că se aruncă în gol de la etajul al treilea. Oamenii legi au venit și l-au convins să renunțe la acest gest, iar suspectul a fost încătușat și condus la sediul Poliției. El a primit mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile, este cercetat pentru distrugere, tulburarea ordinii și liniștii publice, pentru loviri și alte violențe și pentru distrugere prin incendiere. Tribunalul Parchetului Timiș a început cercetarea și pentru tentativă de omor calificat.

