Nicușor Dan: Magistrații din România au muncit anii ăștia de două-trei ori mai mult decât analogii din ţările europene
Aflat în Republica Moldova, preşedintele Nicuşor Dan a luat apărarea magistraţilor. Şeful statului spune că, în ultimii ani, magistraţii din România au muncit de două-trei ori mai mult decât magistraţii din ţări europene.
Nicușor Dan a subliniat că a propus ca perioada de tranziţie până când vârsta de pensionare a magistraţilor va ajunge la 65 de ani să nu fie de 10 ani, ci de 15 ani.
“Eu am solicitat 15 ani în loc de 10 ani (n.r.- perioada de tranziţie până când vârsta de pensionare a magistraţilor va ajunge la 65 de ani), pentru că, spre deosebire de multe alte categorii care au pensie de serviciu, pensie specială, magistraţii din România chiar au muncit mult mai mult decât analogii lor din ţări europene. Deci față de un aviator din România munceşte cât un aviator din Spania, un poliţist din România munceşte cât un poliţist din Franţa, un militar din România lucrează cât un militar din Germania. Magistraţii din România au muncit anii ăștia de două – trei ori mai mult decât analogii din ţări europene şi atunci, pentru un om care mai are un an până la pensie, eu cred că este rezonabil, dat fiind contextul complicat fiscal în care ne aflăm, să îi cerem să lucreze dublu. Adică mai are un an, să facă doi. Mai are trei ani până la pensie, să lucreze 6. Mai mult mi se pare excesiv”, a explicat preşedintele.
În ceea ce privește cuantumul pensiilor magistraților, președintele a mai spus că acesta ar trebui să fie decis de Parlament.
„Asta e o discuţie şi o să las Parlamentul să o tranşeze. Guvernul propune şi Parlamentul să tranşeze”, a declarat Nicuşor Dan.

