România, pledoarie europeană pentru mecanisme concrete, care să mențină sigure Dunărea și Marea Neagră

30 August 2025, 13:53 (actualizat 30 August 2025, 13:58)

România propune mecanisme concrete pentru ca activele ruseşti din străinătate să fie folosite la reconstrucţia infrastructurii ucrainene, pentru şcoli şi poduri distruse de război, a anunţat ministrul de Externe, Oana Ţoiu, la reuniunea oficială periodică a șefilor diplomațiilor din statele Uniunii Europene. De asemenea, România susţine şi măsuri pentru limitarea comerţului ilegal al Rusiei cu hidrocarburi.

Pentru noi, pentru România, mai ales pentru că suntem învecinați cu războiul, pe Dunăre și la Marea Neagră, este important ca, împreuna cu partenerii europeni, să creăm mecanismele prin care să menținem sigure Dunărea și Marea Neagră, am văzut creșterea agresiunilor în apropierea granițelor noastre“, a subliniat Oana Țoiu.

România face parte dintre țările care au propus și lucrat la mecanisme concrete. Considerăm că e nevoie să fim mai clari și mai rapizi în luarea deciziilor, că nu este corect ca o țară să blocheze deciziile asupra cărora suntem cu toții de acord“, a ținut să adauge ministrul.

Ministrul Afacerilor Externe participă, la Copenhaga, la reuniunea informală Gymnich, alături de omologii din UE.

Discuțiile reuniunii informale desfășurate la Copenhaga s-au concentrat pe asigurarea sprijinului pentru Ucraina și coordonarea acțiunilor statelor membre UE pentru creșterea presiunii asupra Moscovei.

Miniștrii au avut un schimb de opinii asupra metodelor de lucru în politica externă și de securitate comună a UE, cu scopul de a asigura o eficiență îmbunătățită a procesului decizional.

Reuniunea a fost co-prezidată de către Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru Afaceri Externe și Politica de Securitate, Kaja Kallas, și de către ministrul Afacerilor Externe al Danemarcei, Lars Løkke Rasmussen, reprezentant al președinției Consiliului UE.

În marja reuniunii Gymnich, ministrul român al Afacerilor Externe a avut întrevederi bilaterale cu parteneri europeni.

Programul a inclus și o întâlnire cu membri ai comunității de români din Danemarca.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite