Decizia de anulare a trenurilor a fost suspendată de către “CFR Infrastructură”. “CFR Călători” și-a plătit datoria de peste 40 de milioane de lei

29 August 2025, 21:09 (actualizat 29 August 2025, 21:10)

Călătorii vor avea la dispoziție mai puține trenuri de la 1 septembrie. CFR Infrastructură a decis să anuleze mai multe rute ale CFR Călători și ale unui operator privat, pentru neplata datoriilor. Cele două societăți nu au plătit tariful de utilizare a șinelor, iar compania care administrează infrastructura feroviară nu a mai avut suficienți bani pentru plata salariilor.

“CFR Călători” a anulat, în ianuarie, 244 de trenuri, adică aproape o pătrime din cele aflate în circulație la acel moment, din cauza fondurilor insuficiente. Acum, “CFR Infrastructură”, a comunicat companiei care transporta călătorii că trebuie să anuleze alte 29 de trenuri, în două etape: de la 1 septembrie și 1 octombrie. Infrastructura reclamă că are de încasat o datorie de peste 40 de milioane de lei, sumă ce reprezintă tariful de utilizare a șinelor.

CĂTĂLIN DEACU – jurnalist TVR: De la 1 septembrie, CFR Infrastructura a anulat mai multe trenuri Regio ale CFR Călători printre care și rutele București-Urziceni, Cluj-Napoca-Bistrița si Timișoara-Oradea. De la 1 octombrie sunt anulate însă trenuri Interregio.Unele dintre ele leagă Capitala de orașe mari precum Brașov, Iași și Galați.

“CFR Infrastructura” a anulat, tot de la 1 septembrie si 1 octombrie, si alte 8 trenuri ale unui operator privat tot din cauza datoriilor. Pentru călători nu sunt vești bune. Înseamnă timp pierdut și bani cheltuiți în plus.

CFR Călători” reclamă că nu are fonduri suficiente pentru plata datoriilor. Reprezentanții operatorului feroviar de stat susțin că au la rândul lor de încasat peste 139 de milioane de lei de la Autoritatea pentru Reformă Feroviară, sume aferente facilităților de călătorie și a compensației pentru serviciul public prestat. Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară susțin că au livrat către “CFR Călători” o parte din banii necesari pentru plata datoriei către “CFR Infrastructură”.

MIHAI BARBU – preşedintele Autorităţii pentru Reformă Feroviară: Din toată suma de 31 de milioane ARF le-a acordat 36,5 milioane de lei. Diferența urmând să și-o achite din veniturile proprii.

Oficialii Ministerului Transporturilor caută soluții pentru deblocarea situației între companiile de stat.

Prin telefon, IONUŢ SĂVOIU, secretar de stat, Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii: Au fost mai multe amânări la plată, eșalonări la plata anterioare, situația s-a perpetuat în ultimele luni. (…) Ne dorim ca acest lucru să nu se mai întâmple.

Reprezentanții asociațiilor care militează pentru dezvoltarea infrastructurii avertizează că situația se poate repeta.

MIHAI CRĂCIUN – membru fondator, Asociaţia Construim România: Soluția nu e una simplă și trebuie să fie radicală. Reconstituirea holdingului CFR, care să reunească companiile CFR Călători, CFR SA. Este modelul folosit peste tot în Europa. Nu există nicăieri (…) divizarea asta din România.

“CFR Călători” a mai decis să prelungească anularea a 47 de trenuri, din cele retrase în circulație în ianuarie, și după 15 septembrie, tot din cauza problemelor financiare.

Decizia de anulare a trenurilor a fost suspendată de către CFR Infrastructură. “CFR Călători” și-a plătit datoria de peste 40 de milioane de lei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite