Patriarhia Română a intervenit în scandalul provocat de dezvăluirile fostului preot Ciprian Mega
Patriarhia Română a intervenit în scandalul provocat de dezvăluirile fostului preot Ciprian Mega privind comportamentul neortodox al mai multor călugări-preoți. Reprezentanții Bisericii cer eparhiilor să ia măsuri ferme acolo unde sunt probate abateri ale clerului. Patriarhia lasă să se înțeleagă că demersul fostului preot ar fi făcut din dorința de răzbunare, după ce a fost caterisit de episcopul Oradiei, la începutul acestui an. Chiar și așa, spun unele voci din mediul teologic, Patriarhia ar trebui să intervină mai ferm.
Biserica a reacţionat la câteva zile după ce preotul destituit din funcţie Ciprian Mega a publicat poze și clipuri cu derapajele neortodoxe ale mai multor călugări- preoți din țară. Aceştia apăreau în timp ce dansau la bară în cluburi, consumau alcool la petreceri cu manele, fumau țigări care păreau să conțină substanțe interzise sau apăreau în lenjerie intimă.
Patriarhia Română le cere eparhiilor ca, în situațiile în care există probe concrete de abateri grave, să ia măsuri în cel mai scurt timp și cu celeritate și, nu în cele din urmă, lasă să se înțeleagă că dezvăluirile fostului preot Ciprian Mega sunt făcute din dorință de a se răzbuna.
“Potrivit cuvintelor Domnului Iisus Hristos: „Smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala” , dezaprobăm abaterile de la disciplina bisericească, dar şi atitudinea celor care, din dorință de răzbunare și nu din spirit de îndreptare, lansează atacuri coordonate împotriva Bisericii Ortodoxe Române, încercând să defăimeze lucrarea ei în societate.” (Sursa: Comunicatul Patriarhiei Române).
Acuzele sunt respinse de cel care a devoalat compartamenele deviante ale clericilor din mai multe eparhii ale țării precum: Suceava și Rădăuților, Alexandria, Giurgiu, Maramureș sau Oradia.
Ciprian Mega, preot şi regizor: “Pe mine nu m-a interesat un caz anume. Ați văzut că eu nu am vorbit despre lucrurile acestea în perioada în care am fost trimis în judecata Consistoriului Eparhial de la Oradia fără a avea vreo vină, pentru că sunt sunt un preot de vocație. Pentru că de-a lungul slujirii preoțești, așa cum mi-a dictat conștiința, am vorbit despre aceste neputințe ale slujitorilor bisericii care afectează slujirea pastorală a Bisericii Ortodoxe și o voi face în continuare.”
Ultimul caz semnalat este cel al unui cleric din Baia Mare care își bătea joc de unele obiecte liturgice.
Unele voci din mediul teologic spun că s-ar fi așteptat ca Patriarhia să intervină mai ferm în scandalul iscat de noile dezvăluiri.
Radu Preda, preot-profesor: Mi-aș fi dorit totuși ca Patriarhia să își facă din chestiunea aceasta a imoralității o prioritate și nu să o lase pe seama eparhiilor. Pentru că așa, practic, ne dăm autogoluri. Instanța morală a Patriarhiei rezidă inclusiv în dreptul propriu zis al Patriarhului de a interveni în anumite procese eparhiale. Invocarea autonomiei eparhiale nu mi se pare potrivit în cazul de față, dar poate e mai bine poate așa, pentru că eparhiile își cunosc mai bine uscăturile.
Regizorul și preotul Ciprian Mega, cel care a făcut dezvăluirile, a fost caterisit anul acesta în aprilie de Episcopul Oradiei care l-a acuzat că ocupă ilegal biserica parohială Sfântul Ierarh Spiridon din municipiul Oradea și o subordonează unei biserici „sprijinite direct de Federația Rusă”.
Totodată, Ciprian Mega a fost cercetat într-un dosar penal că și-a incendiat propria mașină.
Într-o intervenție pentru Știrile TVR acesta a respins toate acuzațiile, precizând că nu recunoaște caterisirea și consideră toate măsurile luate împotriva sa un abuz din partea Episcopului Oradiei.

