Toți călătorii vor la etaj: Cu autobuzul turistic prin București, de la Piața Presei până la Piața Unirii

25 August 2025, 21:30

Bucureștiul poate fi din nou vizitat din autobuzele turistice etajate. Acestea circulă de luni în Capitală, după o pauză de șase ani. Circuitul, care include cele mai cunoscute clădiri din zona centrală, a fost reluat aproape de finalul sezonului turistic estival. Dar autoritățile au explicații.

În primul autobuz turistic, care a plecat la ora 10 dimineață din stația Piața Presei, s-au urcat 5 călători, dornici să descopere centrul Bucureștiului de la înălțime.

Pasagerii plătesc direct la șofer, cu cardul. 70 de lei pentru adulți și 35 de lei pentru copiii cu vârste între 7 și 14 ani. Iar călătoriile sunt nelimitate în 24 de ore. Cei mai mici pot circula gratis.

Valentin Tache, şofer STB: Am mai mers și eu în afară, în alte capitale, și chiar mi s-a părut interesant. Se merge mult mai încet.

Traseul prin centrul Bucureștiului, de la Piața Presei până la Piața Unirii, poate fi străbătut în 40 de minute.

Autobuzul etajat trece pe la Arcul de Triumf, apoi pe Calea Victoriei, prin fața Ateneului, a Bibliotecii Academiei și Palatului Regal. Urmează Palatul CEC și Muzeul Național de Istorie. Autobuzul ajunge și la Palatul Parlamentului.

Firește, toți călătorii au urcat la etaj.

Dan Gheorghe, jurnalist TVR: Bucureștiul a folosit autobuze turistice încă din 2011, dar în fiecare sezon acestea erau închiriate. Noutatea acestui an este că Societatea de Transport București are propriile autobuze, șase la număr, folosite pentru călătoriile de plăcere.

Până în 2019, autobuzele turistice își începeau periplul în Capitală încă din aprilie. Totuși, experții în mobilitate urbană nu cred că vara e ideală pentru acest tip de turism.

Constantin Tobescu, purtător de cuvânt STB: A fost nevoie de intervenții tehnice și estetice la autobuzele respective. Au stat câțiva ani și nu au funcționat, fapt pentru care nu puteam să ne permitem să le scoatem în traseu oricum.

Irina Zamfirescu, expert mobilitate: Nu cred că Bucureștiul e un oraș potrivit pentru acest tip de activitate. E un oraș fără umbră. S-ar putea să nu fie neapărat cea mai potrivită experiență pentru turiști, să stea în soare, direct, în sezonul turistic.

Cu autobuzele turistice s-au plimbat prin București, în fiecare an, aproximativ 60.000 de călători români și străini.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite