Reacții în comunitatea medicală după ce un doctor din Oradea a lansat un nou fake news antivaccinist

25 August 2025, 20:55

Un medic pneumolog din Oradea a pus pe jar din nou întreaga comunitate medicală, dar și pe utilizatorii reţelelor de socializare, așa cum a făcut-o și în pandemie. De această dată, în legătură cu urmările vaccinului anti-COVID. Flavia Groşan susţine că persoanele vaccinate ar transmite proteina spike celor neimunizați, prin relații intime. Declarații false și periculoase, au reacționat colegii de breaslă. Iar medicul va fi cercetat disciplinar de Colegiul Medicilor Bihor. Între timp, a şters postarea, despre care spune că a copiat-o de pe un alt cont.

În postarea sa, medicul pneumolog Flavia Groşan susține că un pacient de 32 de ani, nevaccinat anti-Covid 19, s-ar fi simțit rău la scurt timp după ce ar fi avut relații intime cu partenera sa, imunizată împotriva virusului. Aceasta ar fi eliminat particule virale post-vaccin pe care bărbatul le-ar fi primit în sistemul său, mai scrie doctorița din Oradea. Mesajul său a ajuns la mii de oameni, prin intermediul rețelelor de socializare. Mulți îi dau dreptate, însă sunt și oameni care îi ironizează postarea.

Carmen Pantiș, președintele Colegiului Medicilor Bihor: Este realmente o eroare fiecare afirmație a doamnei doctor. Nu este la prima abatere. Am avut o experiență foarte supărătoare cu domnia sa în timpul pandemiei, moment în care a fost anchetată de Comisia de Etică și Deontologie Medicală. Dânsa a afirmat public că va renunța la aceste postări rușinoase pentru corpul medical.

Colegiul Medicilor Bihor a anunțat că începe o cercetare disciplinară de urgență în cazul său și se delimitează ferm de declarațiile acesteia, pe care le consideră erori grave care contrazic dovezile medicale actuale. Într-un comunicat, Colegiul precizează că vaccinurile anti-Covid 19 nu conțin virus viu și că este imposibil biologic ca proteina spike, produsă temporar pentru stimularea sistemului imunitar, să provoace ceaţă mentală sau oprirea respiraţiei.

Dr. Camelia Buhaş, vicepreşedinte Colegiul Medicilor Bihor: Ne delimităm de postările doamnei doctor și suntem profund mâhniți că se lansează astfel de zvonuri în mediul public, zvonuri sau informații care nu au un fundament științific.

Societatea Română de Pneumologie respinge ferm declarațiile doctorului Flavia Groşan și avertizează asupra riscului pe care dezinformarea și distribuirea de fake news îl au asupra sănătății publice și a încrederii oamenilor în profesia medicală.

Cristian Oancea, medic primar pneumolog, vicepreşedintele Societății Române de Pneumologie:
Sunt niște declarații total iresponsabile. Aceste teorii ale dânsei sunt din nefericire preluate și diseminate mai departe și ajung oameni să moară cu zile. Acele vaccinuri tip ARN mesager, dar nu numai acelea, se metabolizează și se epurează într-un termen foarte scurt. Nici nu se pune problema ca prin anumite contacte, legături sau schimburi de fluide să imunizăm sau să afectăm persoana cealaltă.

Și Valeriu Gheorghiță, fostul coordonator al Programului național de vaccinare anti-Covid, atrage atenția că ARN mesager nu rămâne în corp și nu se transmite niciunei persoane. Nici prin contact, relații intime, respirație și nici prin transfuzii de sânge, subliniază medicul infecționist.

Flavia Groşan nu a putut fi contactată pentru comentarii, însă pe pagina sa de socializare a susținut că mesajul a fost copiat de pe un alt cont și că se dezice de conținutul acestuia. Ancheta disciplinară în cazul său ar urma să dureze două luni, iar medicul riscă mustrare, avertisment, amendă sau chiar suspendarea dreptului de liberă practică.

Și în 2021, Flavia Groșan a ajuns în atenția Colegiului Medicilor, după ce a susținut fără probe că a vindecat de COVID aproape 1.000 de pacienți, fără nicio zi de spitalizare, tratând infecția ca pe o pneumonie atipică. Dar atunci, Colegiul nu a sancționat-o.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite