Violența în familie face tot mai multe victime. Două cazuri din județele Bihor și Galați au șocat comunitățile

23 August 2025, 18:32 (actualizat 23 August 2025, 22:03)

Violența în familie face tot mai multe victime. De această dată, două cazuri din județele Bihor și Galați au șocat comunitățile în care s-au întâmplat tragedii. Atenție, sunt informații care vă pot afecta emoțional! Într-un sat din Galați, o soție și-a înjunghiat mortal soțul, iar în Bihor, o femeie este în stare critică la spital, după ce a fost bătută crunt de soțul care primise mai multe ordine de restricție.

Vă reamintim că victimele violenței domestice pot cere ajutor gratuit la numărul de telefon 0800 500 333.

Gheorghe și Valerică Zavate lucrau de mulți ani în Italia și veneau acasă, în satul Fundeanu din județul Galați, în fiecare vara. Acum, se pare că urmau să facă un parastas pentru mama bărbatului. Azi-noapte, însă, după o ceartă, soția și-a înjunghiat soțul.

Polițiștii au fost sesizați imediat, iar bărbatul găsit în stop cardio-respirator, a fost dus la Spitalul din Târgu Bujor.

Toată lumea din sat este șocată de cele întâmplate.

Și în Bihor, o femeie de 50 de ani a fost bătură cu sălbăticie de soț. Femeia a fost transportată de urgență la Spitalul Județean Oradea.

Agresorul şi victima erau căsătoriţi şi aveau trei copii din căsătorii anterioare.

Întreaga comunitate știa despre actele de violență ale bărbatului. Împotriva lui au fost dispuse, în ultimul an, mai multe măsuri preventive – control judiciar, arest la domiciliu și arest preventiv – după ce a încălcat de mai multe ori ordinul de protecție emis de instanță. Bărbatul fusese trimis în judecată pentru încălcare a ordinului de protecție și amenințare.

După ce și-a bătut soția, bărbatul s-a sinucis. Vă reamintim că victimele violenței domestice pot cere ajutor gratuit la numărul de telefon 0800 500 333.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite