Moscova, după apelul lui Trump: Convorbire telefonică sinceră și foarte constructivă. Dmitriev: A fost o zi importantă de diplomație
O „convorbire telefonică sinceră și foarte constructivă”, este evaluarea Moscovei pentru apelul lui Donald Trump către Vladimir Putin.
Discuția a durat aproximativ 40 de minute.
Liderul de la Kremlin și-a exprimat sprijinul pentru negocierile directe între delegaţiile Rusiei și Ucrainei, a confirmat consilierul pe probleme de afaceri externe, Iuri Uşakov.
O schimbare de nuanță față de ce a anunțat Washingtonul.
Cei doi au abordat ideea de a explora posibilitatea ridicării nivelului reprezentanților Moscovei și Kievului la negocieri, a spus consilierul apropiat al lui Putin.
El nu a confirmat însă dacă liderul de la Kremlin a fost de acord cu o întâlnire bilaterală sau trilaterală, sugerate și enunțate de Donald Trump.
La rândul său, emisarul special al președintelui rus Vladimir Putin pentru investiții și cooperare economică, Kirill Dmitriev, a declarat că ziua de luni a fost o ‘zi importantă de diplomație’, informează Reuters.
‘O zi importantă de diplomație astăzi, cu accent pe o Pace Durabilă, nu pe un Armistițiu Temporar’, a scris Dmitriev pe platforma X, marți dimineață.
Mesajul lui Dmitriev a fost postat după ce președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, s-a întâlnit cu președintele american Donald Trump și cu lideri europeni la Washington pentru negocieri de pace.
Dmitriev nu a făcut nicio referire explicită la aceste întâlniri în postarea sa.

