Președintele Nicușor Dan, în vizită la baza Salvamont de pe Valea Sâmbetei

17 august 2025, 14:29 (actualizat 18 august 2025, 09:36)

Până să ajungă în capitală, să participe la discuţiile ‘liderilor de voinţă’, preşedintele României a fost la Salmavont Braşov. Nicuşor Dan a vizitat baza salvatorilor montani de pe Valea Sâmbetei şi a stat de vorbă cu oamenii muntelui.

Aceştia i-au arătat refugiul, i-au explicat în ce constă activitatea lor, dar şi cu ce probleme se confruntă. În special după reducerea sporurilor de periculozitate şi condiţii vătămătoare. Nicuşor Dan a petrecut cu familia minivacanţa.

Vineri, de Sfanta Maria, şeful statului a lipsit de la festivităţile dedicate Zilei Marinei de la Constanţa şi a mers la mănăstirea de la Sâmbata de Sus, la slujbă. Nicuşor Dan spune că obişnuia să participe la slujbă aici, când era copil.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite