Patru persoane au ajuns la spital cu arsuri, după explozia unei butelii la o casă în Letea Veche

13 August 2025, 18:08 (actualizat 13 August 2025, 19:11)

Patru persoane – un minor şi trei adulţi – au fost rănite miercuri în urma unei explozii urmate de un incendiu, care s-a produs la o locuinţă din comuna băcăuană Letea Veche.

”În această după-amiază, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă ‘Mr. Constantin Ene’ al Judeţului Bacău a fost solicitat să intervină în urma unei explozii a unei butelii, urmată de incendiu, care s-a produs la o locuinţă din comuna Letea Veche, sat Letea Veche”, a informat ISU Bacău.

Cele patru persoane care au suferit arsuri în urma exploziei care s-a produs miercuri la o casă din localitatea băcăuană Letea Veche vor primi îngrijiri medicale la spitale din Bucureşti şi Timişoara.

Potrivit Ministerului Sănătăţii, o pacientă minoră cu arsuri pe aproximativ 40% din suprafaţa corporală va fi transferată de urgenţă la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii “Grigore Alexandrescu” cu elicopterul SMURD.

”Au mai fost identificaţi trei adulţi cu arsuri cuprinse între 50 – 70% din suprafaţa corporală, care vor fi redirecţionaţi în urma stabilizării hemodinamice către Spitalul Clinic de Urgenţă Bagdasar-Arseni şi Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Timişoara”, se arată pe pagina de Facebook a Ministerului Sănătăţii.

În paralel, Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă şi Ministerul Sănătăţii vor activa Mecanismul European de Protecţie Civilă pentru transferul pacienţilor în străinătate.

Potrivit ISU Bacău, miercuri după-amiază, pompierii au fost solicitat să intervină în urma unei explozii a unei butelii, urmată de incendiu, care s-a produs la o locuinţă din comuna Letea Veche, sat Letea Veche.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite