Prima locomotivă electrică de ultimă generație sosită în România nu-și poate atinge viteza maximă, din cauza infrastructurii
A sosit în România pentru a fi testată prima locomotivă electrică de ultima generație Traxx, dintre cele 16 cumpărate de către Autoritatea pentru Reformă Feroviară, de la Alstom. Deși este construită să tracteze 16 vagoane și să meargă cu o viteză maximă de 200 de km pe oră, această performanță este imposibil de atins în prezent, din cauza infrastructurii care lasă de dorit. Noile locomotive vor putea circula cu maximum 160 de km pe oră, pe foarte puține tronsoane.
16 locomotive electrice au fost achiziționate de Autoritatea pentru Reformă Feroviară. Deocamdată, în țara noastră a sosit doar una, pentru a fi testată la Centrul de la Făurei. Contractul include și 20 de ani de mentenanță și reparații.
Mihai Barbu, președinte ARF: Toate 16 costă aproximativ 150 de milioane de euro și cu siguranță, avem promisiunea Alstom că până în august, anul viitor, vor fi toate în România.
Noile locomotive electrice sunt construite să tracteze 16 vagoane și să meargă cu o viteză maximă de 200 km pe oră. În România pot atinge cel mult 160 de kilometri pe oră și numai pe câteva tronsoane de cale ferată.
Gabriel Stanciu, director Alstom: Pentru a merge cu 200 de km pe oră este nevoie de un upgrade care nu este foarte foarte complicat, trebuie făcute minim două lucruri: adaptat sistemul de semnalizare de siguranță a circulației și retensionat firul de contact, astfel încât să suporte aceste viteze.
Marian Andrei, specialist în mobilitate: În România, din ce cunosc, toate proiectele sunt făcute pentru viteza maximă de 160 km pe oră. Să sperăm că pe viitor CFR va investi în modernizarea depourilor și măcar a liniilor existente, fie ele mai noi sau mai vechi.
Din cele o mie de locomotive câte are compania, mai puțin de 500 sunt în exploatare, majoritatea fiind foarte vechi, costisitoare și poluante.
Din păcate, însă, majoritatea locomotivelor din țara noastră au o vechime medie de 45 de ani, iar sub 10% dintre ele au fost modernizate. Viteza medie a trenurilor de pasageri este de 45 km/h, iar a trenurilor de marfă, sub 20 km/h.
O lentoare deranjantă pentru călători, pe lângă multe alte lipsuri.
RODRIGO MAXIM, sindicalist CFR: Trebuia că trenurile vechi să fie schimbate cu trenuri noi și atunci s-ar fi mutat pe calea ferată masiv transportul. Românii iubesc foarte mult trenurile, dar nu au confortul necesar în ele.
Așa se explică și de ce numărul călătoriilor pe calea ferată a fost de 70 milioane, anul trecut, față de 400 de milioane, în 1990.

