Oana Ţoiu, Kiev: Mulţumesc autorităţilor ucrainene pentru intenţia de a declara ziua de 31 august ca zi a limbii române
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, aflată la Kiev, a avut o serie de întâlniri cu autorităţile ucrainene. Şefa diplomaţiei române s-a întâlnit şi cu preşedintele Volodimir Zelenski. Întâlnirea transmite un semnal puternic privind interesul comun pentru pace, dar în egală măsură şi interesul României în procesul de reconstrucţie a ţării cotropite de ruşi.
Comunitatea de români este foarte importantă pentru Ucraina şi România, la fel ca şi comunitatea de ucraineni din ţara noastră, a transmis Oana Ţoiu, aflată la Kiev.
„ Ambele ţări suntem dedicate pentru a proteja şi a întări această diversitate“.
Şefa diplomaţiei din România a mulţumit autorităţilor ucrainene pentru intenţia de a declara ziua de 31 august ca zi a limbii române.
“Suntem alături de cei care susţin această direcţie şi celebrăm efortul în această direcţie” a transmis Oana Ţoiu.
Mâine şefa diplomaţiei române se va deplasa la Cernăuţi.

