Adrian Năstase, la funeraliile lui Ion Iliescu: Sunt foarte multe lucruri valoroase pe care le-a realizat. N-are rost să-l criticăm acum pentru lucruri care poate n-au ieşit aşa cum ne aşteptam

7 august 2025, 14:37 (actualizat 7 august 2025, 19:20)

Fostul președinte al României Ion Iliescu a fost înmormântat cu onoruri militare, la Cimitirul Militar Ghencea III. Prilej pentru rememorarea unor momente istorice trăite alături de acesta de foști demnitari. Printre cei care au stat de vorbă cu jurnaliștii la finalul ceremoniilor s-au numărat foștii prim-miniștri Adrian Năstase și Viorica Dăncilă, fostul ministru al Apărării Ioan Mircea Paşcu, dar şi fostul vicepremier al guvernului provizoriu de după Revoluţie, Gelu Voican Voiculescu, acesta din urmă inculpat în dosarul mineriadei din iunie 1990.

Fostul prim-ministru Adrian Năstase consideră că Ion Iliescu este acum „parte din istoria noastră”, un lider „foarte important” pentru România, „într-un moment foarte dificil”.

„În opinia mea, Ion Iliescu a fost un lider foarte important pentru ţara noastră, într-un moment foarte dificil. Unii poate îi văd doar defectele, alţii îi vând doar calităţile, dar până la urmă, dacă încercăm să punem lucrurile în contextul din anii ’90, vom găsi foarte multe lucruri valoroase pe care el le-a realizat, împreună cu o generaţie de tranziţie. Bun, misiunea lui s-a terminat în urmă cu 20 de ani. N-are rost să-l mai criticăm acum pentru diverse lucruri care poate n-au ieşit aşa cum ne aşteptam. Dar ar trebui să vedem şi ce s-a întâmplat în ultimii 20 de ani şi mai ales să vedem ce vom face în următorii 20 de anii. Eu cred că Ion Iliescu este acum parte din istoria noastră. De aceea, cred că ar trebui să ne respectăm pe noi, să respectăm istoria noastră şi să-l respectăm pe el aşa cum a fost, cu lucrurile bune şi cu lucruri rele”, a transmis Năstase, după ceremonia de înmormântare a fostului preşedinte al României, la cimitirul Militar Ghencea.

Năstase a adăugat că, în ceea ce îl priveşte, îi datorează „foarte mult” lui Ion Iliescu, apreciind că România are nevoie acum de consens, să nu privim în urmă, ci să privim în viitor.

CITIȚI ȘI: Ion Iliescu, funeralii de stat cu onoruri militare. Zi de doliu național. TVR a fost broadcaster oficial al evenimentului

Sigur, sunt subiectiv, dar îi datorez foarte mult, chiar dacă am avut numeroase controverse de-a lungul anilor, dar l-am respectat pentru multe dintre lucrurile pe care le-am împlinit, pentru echipele pe care le-a format, pentru capacitatea de a crea consens. Ştiu că acum sună puţin ciudat. Unii au impresia că, până la urmă, consensul este ceva rău. Cred, totuşi, că avem nevoie de un efort, aşa cum s-a întâmplat la masa de la Snagov, de a pune împreună forţe, inclusiv din partide politice care poate au altă viziune şi care să încerce să găsească soluţii pentru viitor. Vorbeam în 2004 despre cele două Românii. Acum sunt mult mai multe Românii, sunt mult mai multe fracturi în societate şi eu cred că ar trebui totuşi să facem un efort. În primul rând, să nu privim în urmă, ci să privim în viitor (…). Sper că vom şti să folosim mai bine experienţa unora dintre oamenii politici în genul Ion Iliescu. Acum este prea târziu, fără îndoială, dar sunt mulţi alţii care ar trebui să-şi adauge cuvintele, experienţa, gândurile, proiectele, pentru ca lucrurile să iasă mai bine, mai ales acum„, a conchis fostul premier.

Au mai făcut declarații la cimitir fostul ministru social-democrat al Apărării, Ioan Mircea Pascu, și fostul premier Viorica Dăncilă.

L-am onorat așa cum trebuie, pentru că lumea s-ar fi uitat la noi nu știu cum dacă n-am fi făcut lucrul ăsta. Lumea mai degrabă se uită cum îți tratezi foștii șefi de stat, oamenii de dinainte, și nu alte lucruri„, a spus Ioan Mircea Pascu.

Este prima ceremonie de acest fel, o ceremonie impresionantă. […] S-a scris o parte din istorie, cu bune, cu rele. Trebuie să ducem mai departe lucrurile bune și să evităm greșelile trecutului”, a spus fostul premier Dăncilă.

Demnitarii s-au adunat la Palatul Cotroceni începând cu ora 9.00. Au venit premierul Ilie Bolojan împreună cu alți membri ai Guvernului, dar și foști colaboratori ai lui Ion Iliescu.

Ion Iliescu, funeralii de stat cu onoruri militare – Inquam Photos / George Călin

Au asistat la ceremonialul religios de la catafalc fostul președinte Emil Constantinescu, foștii premieri Theodor Stolojan, Nicolae Văcăroiu, Adrian Năstase, Viorica Dăncilă și Marcel Ciolacu.

Au fost prezenți și alți membri ai Partidului Social Democrat, ca Șerban Nicolae, Petre Daea sau Robert Cazanciuc, dar și primul director al SRI și colaborator îndelungat al lui Ion Iliescu, Virgil Măgureanu.

Soția fostului președinte, Nina Iliescu, nu a fost prezentă la momentul solemn de la Cotroceni. Au lipsit și președintele Nicușor Dan, fostul președinte Klaus Iohannis, dar și fostul premier Petre Roman, precum și liderii USR.

 Au fost primele funeralii de stat organizate pentru un fost președinte din perioada post-decembristă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite