Zi de doliu național. Drapelele au fost arborate în bernă la toate instituțiile publice din țară și pe navele sub pavilion românesc
Fostul președinte al României Ion Iliescu a fost înmormântat azi cu onoruri militare, la Cimitirul Militar Ghencea III. Este zi de doliu național în memoria fostului președinte, iar în țară, drapelele au fost arborate în bernă. Regulile unei zi de doliu național trebuie respectate de instituțiile publice, dar și de persoanele care și-au pus tricolorul la domiciliu sau la reședință. Și unele activități publice au fost anulate.
Drapelul României a fost arborat în bernă, la toate instituțiile și autoritățile publice centrale și locale, dar și la sediile partidelor politice, organizațiilor sindicale, misiunilor diplomatice, precum și la punctele de trecere a frontierei, în aeroporturi, gări și autogări.
Unii trecători s-au oprit o clipa să-și aducă aminte de fostul președinte.
Și pe nave și ambarcațiuni ce navighează sub pavilion românesc, tricolorul a fost coborât.
Iar la Constanța, ceremonia militară de sosire a navei școală Mircea din marșul internațional de instrucție a fost anulată.
Posturile de radio și de televiziune, precum și instituțiile de cultură, trebuie să își adapteze programul și activitățile.
Iar competițiile sportive vor debuta cu un moment de reculegere. Ultima dată când a fost declarată zi de doliu național în România a fost pe 26 aprilie, când au fost organizate funeraliile Papei Francisc la Vatican.

