Ozzy Osbourne a murit în urma unui stop cardiac şi suferea de maladia Parkinson şi de boală arterială coronariană
Ozzy Osbourne a murit în urma unui stop cardiac şi suferea de maladia Parkinson şi de boală arterială coronariană, potrivit certificatului său de deces depus la Londra, care a putut fi consultat de cotidianul The New York Times.
Potrivit revistei Variety, certificatul, depus de una dintre fiicele starului britanic, Aimee, menţionează cauzele decesului acestuia: “stop cardiac în afara spitalului, infarct miocardic acut, boală arterială coronariană şi boala Parkinson cu disfuncţie autonomă (cauze comune)”.
Ozzy Osbourne a murit la vârsta de 76 de ani pe 22 iulie.
În urma decesului său, familia artistului a publicat următoarea declaraţie: “Cu mai multă tristeţe decât pot transmite simplele cuvinte, trebuie să anunţăm că iubitul nostru Ozzy Osbourne a murit în această dimineaţă. El se afla alături de familia sa şi era înconjurat de iubire. Cerem tuturor să respecte intimitatea familiei noastre în acest moment”.
Cu doar câteva săptămâni înainte, Ozzy Osbourne a cântat în cadrul unui eveniment ce a fost anunţat ca fiind ultima reprezentaţie a trupei Black Sabbath, în cadrul unui festival intitulat “Back to the Beginning”. Spectacolul, la care au participat trupe cunoscute, inclusiv Metallica, Slayer, Guns N’ Roses şi Gojira, a avut loc în oraşul său natal şi al trupei britanice, Birmingham.
După aflarea veştii despre decesul lui Ozzy Osbourne, nume sonore din industria muzicală, precum Jack White, Metallica, Rob Zombie şi Elton John i-au adus omagii legendarului rocker prin intermediul unor mesaje publicate pe reţelele de socializare.

