Teodor Meleșcanu, fost ministru de Externe: Ion Iliescu a fost primul președinte ales, fie că ne place sau nu

5 August 2025, 19:56 (actualizat 5 August 2025, 19:57)

Teodor Meleșcanu, fost ministru de Externe în perioada 1992 – 1996, a vorbit la TVR Info despre cine a fost Ion Iliescu pentru România acelor vremi.

Teodor Meleșcanu, fost ministru de Externe în perioada 1992 – 1996:

Ion Iliescu a fost președintele României, dar e vorba de președinte ales pentru prima oară, fie că ne place sau nu unora sau altora. După ani de dictatură, românii au simțit pentru prima oară gustul dulce al libertății. Și țara și-a construit un drum democratic cu Ion Iliescu președinte. România a devenit în momentul acela o țară democratică.

Eu personal am avut onoarea să lucrez în guvernare cu Ion Iliescu președinte și pot să afirm din experiență directă că președintele Iliescu a avut preocuparea ca România să fie o țară cu o bună imagine, în plan internațional.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite