Premierul Israelian, Benjamin Netanyahu: Vom atinge toate obiectivele în Gaza. Voi convoca cabinetul pentru a da instrucțiuni armatei
Sute de foști înalți responsabili israelieni din serviciile secrete, din armată și diplomație cer oprirea războiului din Gaza. Ei i-au adresat o scrisoare președintelui Statelor Unite pentru ca acesta să determine guvernul israelian să înceteze conflictul. Premierul Netanyahu declară că armata va primi instrucțiuni pentru îndeplinirea tuturor obiectivelor Israelului în Gaza. Se crede că 20 de ostatici, răpiți de Hamas pe 7 octombrie 2023, ar fi încă în viață.
Peste 550 de foști oficiali israelieni din domeniul securității, inclusiv foști șefi din serviciile secrete și din armată cer orpirea războiului din Gaza.
Reuniți în mișcarea “Comandanții pentru securitatea Israelului”, foști responsabili din cele mai înalte eșaloane ale sistemului de securitate israelian i-au adresat o scrisoare președintelui Donald Trump pentru ca acesta să îl convingă pe premierul Netanyahu să renunțe la conflictul din Gaza:
“În numele CSI, cel mai mare grup din Israel de foști generali din armată, Mossad, Shin Bet, poliție și corpuri diplomatice echivalente, vă îndemnăm să puneți capăt războiului din Gaza.(…) IDF (armata israeliană) a atins de mult cele două obiective care puteau fi atinse prin forță: desființarea formațiunilor militare și a guvernului Hamas. A treia, și cea mai importantă, poate fi realizată doar printr-un acord: aducerea acasă a tuturor ostaticilor“.
Nici autoritățile amecicane, nici cele israeliene nu au dat o replică mișcării comandanţilor pentru securitatea Israelului.
Premierul Netanyahu a făcut apel la unitatea israelienilor și a declarat că își menține obiectivele războiului din Gaza.
Benjamin Netanyahu, premierul Israelului: Ne aflăm în mijlocul unui război intens, în care am obținut realizări istorice semnificative pentru că nu am fost divizați, pentru că am fost uniți și am luptat împreună. Trebuie să continuăm să fim uniți și să luptăm împreună pentru a ne atinge toate obiectivele de război: înfrângerea inamicului, eliberarea ostaticilor noștri și asigurarea că Gaza nu va mai fi o amenințare pentru Israel. La sfârșitul acestei săptămâni, voi convoca cabinetul pentru a da instrucțiuni armatei cu privire la modul de a atinge aceste trei obiective, pe toate, fără excepție.
Potrivit oficialilor israelieni, 50 de ostatici se află în Gaza, dar numai 20 mai sunt în viață.
Până în prezent, Hamas a interzis organizațiilor umanitare orice fel de acces la ostatici.
În Israel continuă demonstrațiile care cer guvernului să oprească războiul din Gaza, pentru a recupera israelienii deținuți de Hamas.

