Explozie urmată de un incendiu la Uzina Mecanică din Cugir, județul Alba. Nu există victime. Ministrul Economiei estimează daunele la peste 400.000 de euro și nu exclude varianta unui sabotaj
A fost pericol la Uzina Mecanică din Cugir, noaptea trecută. O explozie a avut loc într-o hală unde era depozitată muniție. Incendiul a cuprins sute de metri pătrați, însă pompierii au reușit să țină sub control flăcările cu ajutorul unor roboți de intervenție. Nu era nimeni în uzină în momentul exploziei și nu au fost victime. Însă locuitorii din Cugir au primit mesaj de avertizare RO-ALERT. La fabrică a ajuns astăzi și ministrul Economiei, care nu a exclus varianta unui sabotaj.
O explozie puternică a zguduit noaptea trecută Uzina Mecanică din Cugir. Deflagrația s-a produs într-o hală unde era depozitată muniție, iar incendiul care a urmat a cuprins întreaga clădire, întinsă pe 700 de metri pătrați.
Au fost auzite mai multe explozii în lanț, iar pompierii au fost nevoiți să intervină de la distanță, cu ajutorul roboților de intervenție.
Cristian Câmpean, prim-adjunct al inspectorului-șef, ISU Alba: Nu am putut interveni din cauza riscului pe care îl reprezentau exploziile pentru personal până la momentul de faţă. Situaţia nu prezintă risc pentru populaţie, evenimentul se manifestă doar în perimetrul afectat. Există un risc minim, dar nu pentru locuitori, ci pentru bunuri.
Incendiul a fost stins abia spre dimineață. Potrivit directorului uzinei, Mircea Augustin Trifan, hala nu mai fusese folosită în ultima perioadă, dar acolo se aflau cartușe ce urmau să fie expediate.
Mircea Augustin Trifan, director, Uzina Mecanică Cugir: Nu s-a lucrat în ultima perioadă în acea hală, nu ştim încă de unde şi ce s-a întâmplat. O să aflăm pe parcurs.
Întrebare reporter: Depozitul era plin cu muniţie?
Răspuns: Nu chiar plin, era o cantitate care trebuia să plece în perioada următoare.
Mircea Augustin Trifan, director UM Cugir: Depozitul nu era chiar plin, dar era o cantitate importantă de muniție care trebuia să plece în perioada următoare.
Ministrul Economiei, la Uzina Mecanică din Cugir
150 de mii de cartușe de mitralieră au fost distruse complet și alte 250 de mii au fost afectate de suflul exploziei și de incendiul din depozit. Ministrul Economiei, Radu Miruță, care a ajuns la uzină, a anunțat că valoarea pagubelor depășește 400 de mii de euro. A fost demarată o anchetă, dar pentru moment cauzele exploziei rămân necunoscute.
Radu Miruță, ministrul Economiei: Am venit astăzi aici pentru a vedea cu ochii mei că ce mi s-a spus este adevărat, pentru a sta de vorbă cu reprezentanții instituțiilor statului care să mă asigure de următoarele: că riscul provocat de explozia de aseară nu mai există, că relațiile comerciale care se derulau din comenzile existente nu sunt afectate, că ce s-a întâmplat este identificat pentru a vedea care e tratamentul corect să nu se mai întâmple. Răspunsul la aceste trei lucruri este: riscul provocat de explozia de aseară acum nu mai este. Asta mi-au spus cei de la ISU.
El a mai arătat că situaţia va fi analizată şi de specialişti de la Institutul Naţional de Criminalistică.
”Riscul provocat de explozia de aseară acum nu mai este, asta mi-au spus cei de la ISU. Nu s-a identificat punctual cum s-a desfăşurat şi ce a generat explozia de aseară. A venit un laborator de criminalistică de la Institutul Naţional de Criminalistică care să ia toate probele posibile. Cei locali au luat toate detaliile din jurul clădirii în care s-a întâmplat explozia, urmează o analiză din toate punctele de vedere cu privire la cauzele pentru care s-a declanşat explozia, toate variantele sunt pe masă. (…) Sunt foarte determinat să identificăm cauza. (…) Cât timp nu există această cauză cunoscută şi informaţia e că, în acest moment, cauza este în analiză, identificarea ei, nu am o soluţie pe care să v-o dau cu privire la ce măsură s-a luat pentru că ce s-a întâmplat să nu se mai întâmple. (…) Aştept rezultatul specialiştilor de la Institutul de Criminalistică”, a menţionat ministrul.
Uzina Mecanică Cugir are o istorie de peste două secole, fiind înființată în 1799, în perioada Imperiului Habsburgic, sub denumirea de Fabrica de Fier și Oțel.
Explozia s-a auzit puțin după miezul nopții într-un depozit cu muniție al Uzinei mecanice Cugir. Incendiul a cuprins întreagă hală de 700 de metri pătraţi.
Au urmat alte multe explozii, iar forțele de intervenție au stat la distanță pentru a fi în siguranță. Pompierii din Alba au primit ajutor din partea colegilor din Hunedoara, Mureș și Brașov. Autospeciale cu roboți au intervenit pentru recunoaștere și pentru localizarea incendiului.
Într-un final, salvatorii au reuşit să stingă focul și nimeni nu a fost rănit. Deocamdată nu a fost stabilită cauza exploziei.
Uzina din Cugir a fost înființată în 1799, în timpul Imperiului Habsburgic, sub denumirea de Fabrica de Fier şi Oțel.
Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Alba, Alex Crişan, a transmis, sâmbătă dimineaţa, că incendiul a fost lichidat şi se intervine în continuare pentru înlăturarea efectelor negative produse de acesta.
Din jurul orei 5:00, incendiul nu se mai manifesta cu flacără deschisă sau explozii.
Refularea apei s-a făcut cu ajutorul roboţilor veniţi în sprijinul forţelor de intervenţie.
Incendiul a avut loc în interiorul unei hale în care era depozitată muniţie, potrivit reprezentanţilor fabricii.
A fost emis şi un mesaj RO-ALERT, în care populaţia era informată despre un accident industrial cauzat de producerea unei explozii la UM Cugir, cu pericol de degajare substanţe periculoase, recomandându-se evitarea zonei.
Pompierii au fost alertaţi în jurul orei 1:00 despre izbucnirea unui incendiu ce se manifesta pe aproximativ 300 mp la o hală cu muniţie, ce ardea generalizat, la o fabrică de armament din oraşul Cugir – UM Cugir.
Pe lângă forţele din cadrul ISU Alba – pompieri de la Sebeş, Aiud, Alba Iulia, au fost trimişi şi pompieri militari din Hunedoara, fiind alocate în total şase autospeciale de stingere cu apă şi spumă şi, de asemenea, au fost solicitate în sprijin autospeciale cu roboţi de la inspectoratele din Mureş şi Braşov.
Deoarece în interiorul zonei afectate de incendiu, ce se extinsese la 700 de metri pătraţi, se auzeau explozii, forţele de intervenţie au fost amplasate la distanţă, în zona de siguranţă, pentru protecţia personalului.
În Cugir sunt două fabrici de armament, UM Cugir şi Fabrica de Arme.
La UM Cugir se fabrică armament de diverse calibre, pistoale automate şi semiautomate de calibru 9 mm, accesorii.
Uzina din Cugir a fost înfiinţată în 1799, în timpul Imperiului Habsburgic, sub denumirea de Fabrica de Fier şi Oţel. În 2004, societatea s-a împărţit în UM Cugir şi Fabrica de Arme.

