Violență domestică | Femeie înjunghiată la Buftea de fostul partener. Atacatorul a fost prins de un polițist aflat în timpul liber

1 August 2025, 23:06 (actualizat 1 August 2025, 23:48)

Încă un caz extrem de violenţă domestică. Un bărbat, supărat pe fosta parteneră, a înjunghiat-o, joi seară, în plină stradă, în localitatea ilfoveană Buftea. A fost prins rapid de poliţişti, spre deosebire de criminalul din Mureş, căutat deja de o lună. Aproape zilnic se produc astfel de agresiuni în România, deşi specialistii spun că s-au făcut paşi importanţi pentru protejarea victimelor violenţei domestrice. Atenţie, urmează informaţii care vă pot afecta emoţional!

Femeia de 43 de ani din Buftea obținuse, în urmă cu două zile, un ordin de restricție, după ce fostul ei partener de viață o bătuse. A crezut că astfel își câștigă liniștea și protecția, dar nu a fost așa.

A fost înjunghiată aseară, iar agresorul a fugit înainte ca poliția să ajungă la locul faptei. A fost prins după aproximativ o oră și jumătate, de către un polițist aflat în timpul liber. Le-a cerut colegilor săi o fotografie a agresorului și a pornit în căutarea lui. L-a zărit repede, nu departe de locul atacului.

Mergea pe stradă, emana halenă alcoolică. L-am imoblizat foarte rapid, nu a avut timp să contraatace. A spus că și-a înjunghiat fosta concubina pentru că o găsise cu altul, a povestit polițistul.

Despărțirea de femeia de 43 de ani nu i-a picat bine agresorului, chiar dacă își găsise o altă parteneră de viață.

Bărbatul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, sub acuzația de tentativă de omor.

Victima este în spital în stare stabilă, după ce medicii de la Elias i-au salvat viața.

Conform Ministerului Public, anul trecut au fost zilnic cel puțin 4 fapte de violență domestică, printre care omoruri și violențe extreme.

Sistemul de monitorizare electronică a agresorilor a început să funcționeze în 2022. Sindicaliștii din poliție spun însă că, pe lângă echipamente, e nevoie și de suficienți oameni în teren.

Mihai Zlat, vicepreşedinte, sindicatul SNPPC: Chiar dacă au angajat oameni pe aceste funcții, ei provin din zona de ordine publică, din zona rutieră, de transporturi, investigații criminale. Nu sunt oameni suplimentari, care au venit în sistem. Nicăieri în țară, în nicio structură de poliție nu există patrule dedicate să răspundă la apeluri 112 pe violențe domestice, ci intervin aceleași patrule de ordine publică din stradă, ca la orice alt eveniment.

În cazul crimei din Mureș, părinții victimei reclamă comportamentul polițiștilor față de fiica lor, dinaintea uciderii acesteia.

Specialiștii spun că o problemă este și mentalitatea pe care o au inclusiv polițiștii referitoare la victime.

Andreea Braga, Centrul Filia: Ca societate, avem tendința să judecăm victimele: “Victima sigur a făcut ceva, nu o bătea degeba”. Ne întâlnim cu situații în care poate poliția nu înregistrează imediat o plângere, în sensul în care multe victime nu știu să scrie sau să citească, nu cunosc legislația și atunci reclamă faptul în sine, înseamnă că i-a spus polițistului din sat că există o faptă de violență domestică, dar acest lucru nu se transformă în dosar penal în mod automat.

Specialiștii mai spun că și institutiile din zona protecției sociale ar trebubui să se implice mai mult pentru educarea și sprijinirea persoanelor aflate în pericol de a deveni victime.

Atenție, la numărul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz asupra copiilor. Iar numărul Telverde 0800 500 333 este destinat victimelor violenţei domestice!

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite