Departamentul de stat american a anunțat că respinge soluția “două state”, israelian și palestinian
Departamentul de stat american a anunțat luni că respinge soluția “două state” pentru palestinieni.
Departamentul de stat american a anunțat în cursul serii că respinge soluția “două state” pentru palestinieni. Anunțul a fost făcut în timp ce la ONU are loc o conferință la nivel înalt privind soluția cu două state pentru Israel și Palestina.
Organizația Națiunilor Unite s-a reunit pentru a cere sprijin în acest sens, dar Statele Unite și Israelul boicotează conferința.
Adunarea Generală a ONU, formată din 193 de membri, a decis în septembrie anul trecut că o astfel de conferință va avea loc în 2025.
Adresându-se conferinței, ministrul saudit de externe a îndemnat toate țările să sprijine obiectivul conferinței de a elabora o foaie de parcurs care să stabilească parametrii pentru un stat palestinian, asigurând în același timp securitatea Israelului.
Și ministrul francez de externe a declarat, înainte de sesiunea de la ONU, că va încerca să convingă cât mai multe state să recunoască Palestina.

