AFP, AP, Reuters şi BBC au lansat un apel comun Israelului pentru acces liber în Gaza

Foamete în Gaza / Profimedia Images
24 July 2025, 15:51 (actualizat 24 July 2025, 15:54)

Agenţiile de presă AFP, AP şi Reuters, împreună cu BBC, au lansat joi un apel comun către Israel pentru a “autoriza intrarea şi ieşirea jurnaliştilor din Gaza”, după 21 de luni de război, informează AFP.

Jurnaliştii se confruntă cu numeroase lipsuri şi dificultăţi în zona de război. Suntem profund îngrijoraţi de faptul că foametea le ameninţă acum supravieţuirea“, notează Agence France-Presse (Franţa), Associated Press (SUA), Reuters (Canada-Marea Britanie) şi canalul britanic BBC News într-o declaraţie comună.

Îndemnăm încă o dată autorităţile israeliene să le permită jurnaliştilor să intre şi să iasă din Gaza. Este esenţial ca la populaţia de la faţa locului să ajungă suficiente provizii alimentare“, insistă agenţiile.

Acestea se declară “profund preocupate de situaţia” jurnaliştilor lor din Gaza, “care întâmpină dificultăţi din ce în ce mai mari în a-şi întreţine familiile şi pe ei înşişi“. “Aceşti jurnalişti independenţi au fost ochii şi urechile lumii pe teren, în Gaza. Acum, ei se confruntă cu aceleaşi condiţii dramatice ca oamenii despre care relatează“, subliniază agenţiile.

ONU şi ONG-urile au tras un semnal de alarmă cu privire la riscul de foamete în Gaza. Guvernul israelian s-a apărat susţinând că nu este responsabil pentru penurii, aminteşte AFP.

Foame extremă, lipsă de apă potabilă, oboseală fizică şi mentală

Relatările jurnaliştilor despre dificultăţile cu care se confruntă în Gaza s-au înmulţit în ultimele zile. Aceştia descriu foame extremă, lipsa de apă potabilă şi oboseală fizică şi mentală crescândă, care uneori îi obligă să limiteze relatările despre războiul declanşat pe 7 octombrie 2023 de un atac fără precedent al Hamas asupra Israelului.

“De luni de zile, asistăm neputincioşi la deteriorarea dramatică” a condiţiilor de viaţă ale mai multor colaboratori ai AFP, iar “acum situaţia lor este de nesuportat”, a atenţionat AFP într-un comunicat luni, în timp ce Asociaţia Jurnaliştilor agenţiei (SDF) a avertizat asupra riscului de a-i “vedea cum mor”.

Israelul acuză mişcarea islamistă palestiniană Hamas că exploatează suferinţa celor peste două milioane de locuitori ai Gazei, în special prin deturnarea ajutoarelor pentru a le revinde la preţuri mari sau trăgând în cei care aşteaptă ajutoare.

Presiune internaţională în creștere

După asediul asupra Fâșiei Gaza din octombrie 2023, Israelul a impus o blocadă totală asupra teritoriului, la începutul lunii martie, care a fost parţial relaxată la sfârşitul lunii mai şi care a dus la o penurie severă de alimente, medicamente şi combustibil.

Comitetul pentru Protecţia Jurnaliştilor (CPJ), o organizaţie independentă din SUA, a cerut de asemenea miercuri Israelului să înceteze înfometarea jurnaliştilor şi civililor din Gaza.

Lumea trebuie să acţioneze acum: să-i protejeze (pe aceşti profesionişti), să-i hrănească şi să le permită să se refacă în timp ce alţi jurnalişti sosesc pentru a-i sprijini“, a îndemnat directoarea regională a CPJ, Sara Qudah, într-un comunicat.

De la sfârşitul anului 2023, singurii jurnalişti cărora li s-a permis să intre în Fâşia Gaza din exterior au fost “încorporaţi” în armata israeliană, reportajele lor fiind supuse cenzurii militare.

„Vedem cum colegii noștri se sting de foame”. Lucrătorii umanitari, medicii și jurnaliștii riscă înfometarea în Gaza

Zeci de organizații umanitare internaționale au avertizat că blocada Israelului asupra ajutorului destinat Gazei pune în pericol viețile medicilor și lucrătorilor umanitari, în timp ce o agenție de știri importantă afirmă că încearcă să evacueze ultimii săi jurnaliști colaboratori din Gaza, deoarece situația a devenit „nesustenabilă”, scrie CNN.

Pentru Franţa, “riscul de foamete” în Gaza este “rezultatul blocadei” impuse de Israel.

“Este o penurie provocată de Hamas”, a declarat purtătorul de cuvânt israelian David Mencer, acuzând mişcarea palestiniană că împiedică distribuirea ajutoarelor şi le jefuieşte.

Hamas a respins în mod constant astfel de acuzaţii.

Atacul din 7 octombrie a dus la moartea a 1.219 persoane de partea israeliană, majoritatea civili, potrivit unui bilanţ AFP bazat pe date oficiale. Dintre cele 251 de persoane răpite în acea zi, 49 rămân ostatice în Gaza, dintre care 27 au fost declarate moarte de către armată.

Ofensiva israeliană de represalii a costat viaţa a 59.219 de oameni în Gaza, majoritatea civili, conform datelor de la Ministerul Sănătăţii al Hamas, considerate fiabile de ONU.

La rândul său, ONG-ul Reporteri fără Frontiere a afirmat pe 7 mai că “armata israeliană a ucis aproape 200 de jurnalişti, între care cel puţin 44 în exerciţiul funcţiunii”, în Fâşia Gaza. Preluare Agerpres

Patriarhul latin și cel ortodox ai Ierusalimului, în Gaza. “Acei oameni păreau înfometați”. Israelul neagă

Situația umanitară din Gaza se agravează. Organizațiile internaționale vorbesc de foamete răspândită în multe părți din teritoriu, în timp ce Israelul afirmă că totul face parte dintr-o campanie de discreditare organizată de teroriștii Hamas. În centrul controversei este un sistem de puncte de distribuire a alimentelor și ajutoarelor. Vă avertizez, urmează imagini și informații ce vă pot afecta emoțional.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite