„Vedem cum colegii noștri se sting de foame”. Lucrătorii umanitari, medicii și jurnaliștii riscă înfometarea alături de populația din Gaza
Zeci de organizații umanitare internaționale au avertizat că blocada Israelului asupra ajutorului destinat Gazei pune în pericol viețile medicilor și lucrătorilor umanitari, în timp ce o agenție de știri importantă afirmă că încearcă să evacueze ultimii săi jurnaliști colaboratori din Gaza, deoarece situația a devenit „nesustenabilă”, scrie CNN.
Într-o declarație comună, 111 organizații umanitare internaționale au cerut Israelului să pună capăt blocadei, să restabilească fluxul complet de alimente, apă potabilă și medicamente în Gaza și să accepte o încetare a focului.
Coaliția a avertizat miercuri că proviziile din enclavă sunt acum „complet epuizate” și că organizațiile umanitare „își văd propriii colegi și parteneri cum se sting de foame chiar în fața ochilor lor”.
„Pe măsură ce asediul impus de guvernul israelian îi înfometează pe locuitorii din Gaza, lucrătorii umanitari se alătură acum cozilor pentru alimente, riscând să fie împușcați doar pentru a-și hrăni familiile”, se arată în declarația semnată de organizații precum Médecins Sans Frontières (MSF), Amnesty International și Consiliul Norvegian pentru Refugiați.
Declarația a urmat unui rechizitoriu dur la adresa Israelului din partea a 28 de națiuni occidentale, care au acuzat țara că „picură” ajutorul în Gaza. Ministerul israelian de Externe a respins declarația comună – nesemnată de SUA – ca fiind „deconectată de la realitate”.
Armata israeliană „trebuie să înceteze să mai ucidă oameni” care caută ajutor în Gaza, a declarat marți șefa diplomației UE, Kaja Kallas.
„Uciderile civililor care caută ajutor în Gaza sunt de neapărat”, a scris ea pe X.
În ultimele 24 de ore, 15 persoane, inclusiv patru copii, au murit de foame în Gaza, potrivit Ministerului Sănătății din Palestina.
„Cazuri de malnutriție și înfometare ajung în spitalele din Gaza la fiecare moment”, a declarat pentru CNN dr. Mohammad Abu Salmiya, directorul complexului medical Al-Shifa.
Medicii și lucrătorii umanitari „leșină” de foame, spune ONU
Gaza era deja dependentă de ajutoare și importuri comerciale de alimente înainte ca Israelul să declanșeze războiul împotriva Hamas în urma atacului din octombrie 2023.
Israelul a acuzat anterior Hamas că fură ajutoarele și profită de pe urma lor, motiv pentru care a oprit livrările. Hamas a negat acuzațiile. De asemenea, autoritățile israeliene au acuzat agențiile ONU că nu ridică ajutoarele pregătite pentru intrarea în Gaza. ONU susține, însă, că armata israeliană refuză frecvent permisiunea de a distribui ajutoarele în enclavă și că mult mai mult ajutor este blocat la graniță.
Declarația de miercuri a coaliției umanitare critică și controversata Fundație Umanitară pentru Gaza (GHF), susținută de Israel și SUA, care a început să funcționeze pe 27 mai. Organizațiile susțin că împușcături au loc aproape zilnic în punctele de distribuție a alimentelor.
Juliette Touma, directoarea de comunicare a agenției ONU pentru refugiații palestinieni (UNRWA), a declarat separat că obținerea de alimente a devenit „la fel de mortală ca bombardamentele”.
Ea a numit schema de distribuție a GHF drept „o capcană sadică a morții”, spunând că „lunetiștii deschid focul la întâmplare asupra mulțimilor, de parcă ar avea licență să ucidă”.
Ea a mai spus că îngrijitorii nu își mai pot face datoria din cauza lipsei de hrană.
„Doctori, asistente, jurnaliști, lucrători umanitari” se numără printre cei „înfometați… care leșină de foame și epuizare în timp ce își fac treaba”, a spus Touma.
Israelul încearcă de multă vreme să desființeze UNRWA, acuzând că unii angajați ar fi afiliați Hamas și că școlile sale răspândesc ură împotriva Israelului. UNRWA a negat aceste acuzații.
Până pe 21 iulie, 1.054 de persoane au fost ucise în timp ce încercau să obțină hrană în Gaza — 766 în apropierea punctelor GHF și 288 lângă convoaie de ajutor ale ONU și alte organizații umanitare, potrivit purtătorului de cuvânt al ONU, Thameen Al-Kheetan.
Armata israeliană a recunoscut că în unele cazuri a tras focuri de avertisment în direcția mulțimilor și a negat responsabilitatea în altele. În iunie, armata a anunțat că a „reorganizat” rutele către punctele de ajutor pentru a reduce „fricțiunea cu populația”, dar uciderile au continuat.
Miercurea trecută, GHF a raportat că 19 persoane au fost călcate în picioare și una a fost înjunghiată mortal într-o busculadă la un punct de distribuție. A fost prima dată când grupul a recunoscut decese la unul dintre centrele sale.
„Nu mai am puterea să mai lucrez în presă”
Agenția internațională de presă Agence France-Presse (AFP) a anunțat marți că încearcă să evacueze colaboratorii săi rămași în Gaza, deoarece situația este „nesustenabilă”.
Alături de Reuters și Associated Press, AFP este una dintre cele trei mari agenții de știri care furnizează text, fotografii și imagini video presei din întreaga lume.
Jurnaliștii independenți nu pot lucra în Gaza din cauza restricțiilor impuse de Israel și Egipt. Reporterii palestinieni au devenit ochii și urechile lumii în conflictul care durează de 21 de luni, trăind în aceleași condiții grele ca restul populației.
Sindicatul jurnaliștilor AFP (SDJ) a avertizat luni că unii dintre colaboratorii agenției din Gaza sunt înfometați și prea slăbiți ca să mai lucreze.
„Fără o intervenție imediată, ultimii reporteri din Gaza vor muri”, a declarat sindicatul.
SDJ a precizat că AFP a lucrat cu un reporter, trei fotografi și șase cameramani colaboratori în Gaza.
Sindicatul a distribuit o postare de pe rețelele sociale a lui Bashar Taleb, fotograf al AFP, care a descris condițiile grave din enclava asediată.
„Nu mai am puterea să fac presă. Corpul meu e slab și nu mai pot merge”, a scris Taleb, 30 de ani, într-o postare pe Facebook, conform declarației SDJ.
Bashar locuiește din februarie în ruinele casei sale din Gaza City împreună cu mama sa, patru frați, surorile și familia unuia dintre frați. Duminică dimineață, a raportat că unul dintre frați „a căzut, din cauza foamei.”
O altă colaboratoare AFP, identificată doar ca Ahlam, a declarat: „De fiecare dată când ies din cort ca să relatez un eveniment, să fac un interviu sau o documentare, nu știu dacă mă voi mai întoarce vie”.
Cea mai mare problemă pentru ea este lipsa de hrană și apă, a spus ea sindicatului.
Ministrul francez de externe, Jean-Noël Barrot, a declarat marți că Franța speră să evacueze în „săptămânile următoare” unii dintre acești jurnaliști, în urma apelurilor SDJ.
„Depunem eforturi uriașe”, a spus Barrot într-un interviu pentru postul de radio FranceInter. El a descris situația umanitară din Gaza drept „inumană” și un „scandal care trebuie să înceteze imediat”.
AFP a declarat că a reușit evacuarea a opt dintre angajații săi și a familiilor acestora între ianuarie și aprilie 2024 și că „face aceleași demersuri pentru colaboratorii rămași, în ciuda dificultății extreme de a părăsi o zonă supusă unei blocade stricte”.
„Viețile lor sunt în pericol, așa că cerem urgent autorităților israeliene să le permită evacuarea imediată împreună cu familiile lor”, a mai spus agenția.
CNN a contactat Ministerul israelian de externe și Biroul Prim-ministrului pentru un comentariu.
Războiul Israel-Gaza a ucis mai mulți jurnaliști într-un singur an decât orice alt conflict de când Comitetul pentru Protecția Jurnaliștilor a început să colecteze date, acum trei decenii.
Cel puțin 186 de jurnaliști și lucrători media au fost uciși și 89 încarcerați de la începutul războiului.
În timp ce alimentele cu greu ajung la persoanele strămutate și la jurnaliștii din Gaza, sindicatul SDJ a concluzionat: „De când a fost fondată AFP în 1944, am pierdut jurnaliști în conflicte, unii au fost răniți, alții luați prizonieri. Dar niciunul dintre noi nu își amintește ca vreun coleg să fi murit de foame”.

