Incendiu masiv în centrul Turciei. Zece pompieri au murit în lupta cu flăcările din Eskisehir. Situație dificilă și în Grecia, și Bulgaria

24 July 2025, 09:27 (actualizat 24 July 2025, 20:14)

Turcia și Grecia, două dintre principalele destinații de vacanță ale românilor, sunt afectate de incendii de vegetație din cauza căldurii extreme. În partea asiatică a Turciei, cel puțin 10 oameni, între care și pompieri, au murit în timp ce încercau să stingă incendiile de pădure. Iar în Grecia, flăcările fac ravagii în vestul Atenei. În capitala elenă rămân în vigoare restricţiile pentru vizitarea Acropolei, din cauza temperaturilor care depăşesc 40 de grade.

Pompierii şi echipele de salvatori depun eforturi încă de marţi pentru a limita un incendiu de vegetaţie în districtul Seyitgazi, din Eskisehir.

Miercuri, 24 de pompieri au fost prinşi în mijlocul flăcărilor când vântul şi-a schimbat brusc direcţia şi a aruncat flăcările înspre ei, a declarat Yumakli pentru reporteri. Aceştia au fost transportaţi imediat la spital, dar 10 dintre ei şi-au pierdut viaţa, în timp ce alţi 14 primesc în continuare îngrijiri medicale, a adăugat ministrul.

”Ei luptau cu flăcările pe culmea unui deal, în timp ce noi luptam la baza dealului”, a declarat pentru agenţia de presă Ihlas pompierul Ercan Temel, martor al incidentului.

”Au încercat să scape de incendiu alergând în susul dealului, dar nu au reuşit să se salveze”, a spus el.

Ministrul Justiţiei, Yilmaz Tunc, a scris pe reţeaua X că procurorii au lansat o investigaţie legală în legătură cu acest incident.

În Atena, temperaturile ajung la 41-42 de grade, iar celebra Acropole este deschisă doar la orele dimineții, până la prânz și din nou după ora 17. Turiștii, mai ales cei care stau doar o zi în Atena, se grăbesc să prindă bilete pentru tururile de dimineață.

Tot un incendiu de vegetație a provocat dezastru în stațiunea bulgară Sveti Vlas. Cel puțin 20 de mașini au ars în parcarea unui hotel, din cauza flăcărilor care au ars vegetația uscată și s-au extins cu rapiditate. Turiștii aflați în hotelurile din apropiere au fost evacuați.

Între timp, la Barcelona au avut loc proteste după ce un angajat al serviciului de salubritate în vârstă de 51 de ani a murit din cauza căldurii. Acesta a suferit un infarct după ce a muncit în miezul zilei, când era căldură foarte mare. Reprezentanții sindicatelor spaniole susțin că sunt cel puțin alți 12 angajați ai serviciului de salubritate care au avut probleme de sănătate după ce au lucrat în căldură.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite