G4Media: George Simion, la terasă în Cipru, în timp ce la București aveau loc proteste
George Simion, liderul partidului AUR, s-a aflat duminică, în Cipru, unde a fost filmat la o terasă, alături de un grup de susținători. Între timp, la București, câteva sute de simpatizanți ai lui Călin Georgescu protestau în Piața Victoriei și îndemnau pe rețelele sociale la blocarea tuturor intrărilor în Capitală.
Suprins la terasă în postarea video pe TikTok, Simion afirmă: „Ăștia de-abia așteaptă să greșesc eu, să inventeze ceva, ca să…”, relatează G4Media.ro.
„De ce suntem noi aici și nu în România?”, îl întreabă un susținător.
„Pentru că ne-a condus Iliescu și copiii lui Iliescu”, răspunde liderul AUR.
„Noi am veni și astăzi în România, dar ce am putea face?”, întreabă altul.
„Astăzi, nimic. Astăzi nu sunt șanse. Nici măcar speranță nu e”, spune Simion.
„Mi-am riscat gâtul de câteva ori bune anul ăsta, și slavă Domnului că n-au fost incidente – că abia așteptau să mă închidă, când am organizat protestele mari. E greu! Toți colegii mei au fost în stradă, acolo. E o căldură dintr-asta… mai cald ca în Cipru. Se mișcă greu oamenii, dar trebuie să-i mișcăm”, le mai spune Simion simpatizanților adunați la o terasă, cu o bere sau o cafea în față.
@denistosea2 #fyp #foryou #denistosea #foryoupage❤️❤️ #goviral @ᴰᴱᴺᴵˢ (ˢᴱᶜᵁᴺᴰᴬᴿ) @𝓓𝓪𝓷𝓾𝓽𝔃𝓪 ♬ sunet original – 𝙳 𝙴 𝙽 𝙸 𝚂
Postarea video a strâns sute de reacții, majoritatea critice, acuzându-l pe liderul AUR că stă relaxat în Cipru în timp ce susținătorii săi protestează în caniculă la București.
Sursa citată arată că George Simion a trimis o replică pe pagina de Facebook a autorului articolului, în care scrie următoarele: ”Propagandistule cu pretenții de jurnalist, puteai chiar să cauți și ai fi văzut ca ieri am fost la un eveniment public alături de președintele Ciprului. Și “la terasă” eram cu comunitatea românilor din Larnaca. Unde am câștigat alegerile! În loc să vă concentrați pe guvernul vostru trompetă nu mai puteți de grija noastră (voi și tovarășii tefelisti Hotnews).”
Însă, cei de la G4Media au descoperit că ”nu există nici un anunț public pe pagina de Facebook a partidului AUR sau a lui George Simion referitor la un eveniment public alături de președintele Ciprului”.
Câteva sute de persoane au protestat, duminică după-amiază, în Piaţa Victoriei, scandând împotriva Guvernului şi în favoarea lui Călin Georgescu. O parte dintre protestatari s-au îmbrâncit cu jandarmii, întrucât nu au fost lăsaţi să blocheze circulaţia în zonă. Un bărbat a fost prins cu un cuţit, iar altul a venit în zonă cu o maşină plină cu saci de cartofi pe care intenţiona să îi distribuie manifestanţilor.
George Simion a postat, duminică, pe Facebook, din Cipru, un mesaj de susținere față de protestarul cu duba de cartofi.

