METEO. Începe o săptămână de foc, cu temperaturi care ajung și la 41 de grade

21 July 2025, 09:17 (actualizat 21 July 2025, 09:19)

Începem săptămâna cu temperaturi de foc în aproape toată țara. Meteorologii au emis noi atenționări de vreme caniculară, cu maxime care pot ajunge până la 41 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar valul de căldură se extinde rapid.

Meteorologii au emis noi atenționări de vreme extrem de caldă, valabile până mâine dimineață, la ora 10:00. În sud-vestul țării — mai exact în județele Caraș-Severin, Mehedinți, Dolj, Olt și Teleorman, este în vigoare un cod portocaliu de caniculă, pe unde disconfortul termic va fi deosebit de ridicat cu temperaturi care vor atinge frecvent 38–40 de grade, chiar și pe parcursul nopții ăaldura va fi greu de suportat. Minimele vor ajunge la 23 de grade.

De asemenea,  a fost emis cod galben, semn că valul de căldură persistă și în alte regiuni, respectiv în nordul Banatului, Crișana, sud-vestul Transilvaniei, nordul Olteniei, Muntenia  și sud-vestul Dobrogei, iar maximele vor ajunge la 37 de grade la umbră. Noaptea nu va aduce deloc răcoare, ci mai degrabă mult disconfort cu minime de 21 de grade.

Începând de luni , un val de caniculă se va instala peste jumătatea de sud-vest a țării, unde aerul va fi de-a dreptul sufocant. Indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități, iar temperaturile resimțite vor fi mai si mai ridicate. În celelalte regiuni vremea va fi călduroasă, însă în zona montană, nordul Sucevei și centrul țării, la un moment dat ploile își vor face apariția însoțite de grindină și rafale de vânt. Maximele vor fi cuprinse între 29 și 40 de grade.

În Capitală ne așteaptă o zi caniculară, cu un disconfort termic accentuat. Temperaturile vor urca până la 37 de grade, iar atmosfera va deveni apăsătoare mai ales la orele amiezii.

Este important ca, în această perioadă, să evităm deplasările în orele de vârf, să ne hidratăm corect și să ne protejăm de soare.

La munte, nici urmă de răcoare, soarele va domina până spre seară, apoi norii își vor face apariția și vor fi averse, descărcări electrice și intensificări ale vântului, mai ales în masivele vestice și nord-vestice.

Pe litoral, vremea se va menține deosebit de caldă, cu disconfort termic în creștere. Cerul va fi mai mult senin pe tot parcursul zilei, iar briza va aduce doar ocazional o ușoară răcorire. Temperaturile vor urca până la 29 de grade, iar apa mării va avea aproximativ 25 de grade.

Așadar, urmează o săptămână sufocantă, cu temperaturi foarte ridicate în toată țara. Valul de caniculă se va extinde treptat în toate regiunile, iar în unele zone vom atinge chiar și 41 de grade la umbră, cu nopți tropicale și disconfort termic accentuat.

În plus, instabilitatea atmosferică va crește, prin urmare, nu sunt excluse ploi torențiale, vijelii și căderi de grindină, care pot apărea brusc, chiar și pe cer senin.

Vremea în Europa

În Peninsula Iberică, vremea va fi foarte caldă, mai ales în sudul Spaniei, pe când în nord-vest sunt așteptate ploi torențiale, vânt intens și căderi de grindină, iar temperaturile vor fi în scădere

În nordul continentului, va fi neobișnuit de cald pentru această perioadă.


În schimb, în țările din centrul Europei va ploua torențial și vor fi căderi de grindină, iar în est și sud-est se vor înregistra temperaturi de 40 de grade.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite