Amendă de 120.000 de lei pentru o grădină zoologică ilegală. Menajeria nu are autorizație, iar animalele sunt ținute în condiții improprii

19 iulie 2025, 15:42

Sancţiune drastică pentru proprietarul unei grădini zoologice care funcţiona ilegal în judeţul Dâmboviţa. Garda Naţionala de Mediu l-a amendat cu 120.000 de lei pentru lipsa actelor. Proprietarul susţine că are doar o menajerie care funcţionează legal, deşi percepe taxe de vizitare. Bărbatul nu este la prima abatere: a fost controlat și anul trecut, inclusiv de Poliţia Animalelor, şi au fost găsite deficienţe şi atunci.

Centrul care adăpostește zeci de animale sălbatice se află în localitatea Picior de Munte, comuna Dragodana, din județul Dâmbovița, și aparține organizației International Wildlife Foundation. Menajeria a fost verificată de comisarii de la Garda de Mediu și de reprezentanți ai Direcției Sanitar-Veterinare Dâmbovița, însoțiți de polițiști.

MARIUS ANDREI NIȚĂ, comisar general adjunct Garda Națională de Mediu: Neregulile găsite sunt lipsa autorizației de mediu, condiții de viață necorespunzătoare de viață pentru animalele sălbatice ținute în captivitate, lipsa unui contract de neutralizare a deșeurilor de origine animală neconforme, mai mult percepea o taxa pentru vizitare.

Proprietarul susține însă că are toate avizele necesare activității de menajerie. Taxele percepute sunt strict pentru a asigura hrana și întreținerea animalelor.

Claudiu Duică, proprietar: Dețin animalele în virtutea unei autorizații în sistem menajerie, care spune „spații special amenajate pentru adăpostirea animelelor sălbatice, pentru a fi expuse publicului”.

Proprietarul nu a putut prezenta comisarilor Gărzii de Mediu actele de provenienţă a animalelor deţinute.

Trei sancțiuni contravenționale au fost date: două amenzi în valoare totală de 120.000 lei și un avertisment. Nu este prima dată când proprietarul este amendat.

MARIUS ANDREI NIȚĂ, comisar general adjunct Garda Națională de Mediu: Ultimul control a fost anul trecut, când s-a impus remedierea deficiențelor și s-a aplicat și sancțiune.

Vecinii nu par deranjați de menajeria din localitatea lor.

Comisarii de Mediu au dispus 12 măsuri de remediere a neconformităților, unele cu aplicabilitate imediată, altele cu caracter permanent. Pentru moment, animalele rămân în custodia proprietarului, dar fără ca acesta să aibă dreptul de a le înstrăina, până când nu va face dovada provenienţei lor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite