Vicepremierul face apel la conștiință și cere reducerea voluntară a indemnizațiilor din CA-uri
Vicepremierul Dragoş Anastasiu face un apel surprinzător către membrii consiliilor de administraţie ale companiilor de stat care nu au performanţe deosebite. Aceştia sunt invitaţi să-şi diminueze voluntar indemnizaţiile, din solidaritate cu restul populaţiei, care suferă din cauza scăderii veniturilor.
Dragoș Anastasiu, vicepremier: „Sunt mulți oameni în consiliile de administrație care sunt acolo pe baza unor legi în vigoare. N-au încălcat legea, au acolo niște contracte de mandat sau alte tipuri de contracte bătute în cuie. Să schimb ceva nu funcționează de azi pe mâine, pentru că aceste contracte sunt valabile. Avem companii care nu sunt foarte performante. Apelul meu a fost către conștiința fiecăruia, în contextul în care o bună parte din populația României suferă pierderi de venituri.”
Adrian Negrescu, economist: „O misiune imposibilă. E greu de crezut că membrii consiliilor de administrație, care și-au crescut din pix indemnizațiile — special pentru a avea de unde tăia după intrarea în vigoare a pachetului 2 de austeritate — vor aplica benevol acest îndemn. Doar o lege concretă, o decizie clară a Guvernului, a Ministerului Economiei sau a Ministerului Finanțelor poate elimina aceste privilegii ale aristocrației bugetare. Guvernul ar trebui să colaboreze cu specialiști, inclusiv case de avocatură, pentru a găsi soluții legale. Se poate ajunge inclusiv la desființarea și reînființarea instituției, în așa fel încât să fie anulate contractele de management care conțin clauze abuzive.”

