Premierul, consultări cu sindicatele. Vineri va avea loc Consiliul Naţional Tripartit pentru Dialog Social
Premierul Ilie Bolojan a avut astăzi discuții despre pachetul de măsuri fiscale cu reprezentanții sindicatelor. Șeful guvernului spune, însă, că reducerea deficitului nu se poate face fără mixul de măsuri anunțate. Vineri va avea loc Consiliul Național Tripartit pentru Dialog Social, în cadrul căruia vor continua consultările.
Negocierile dintre premierul Ilie Bolojan și reprezentanții sindicatelor au durat peste o oră. Acesta le-a transmis liderilor că va analiza propunerile pe care aceștia le-au făcut și va reveni cu anumite soluții.
Reprezentanții sindicatelor au spus, la ieșirea de la negocieri, că nu se va mai face rectificare bugetară în această toamnă, lucru confirmat de premier după anunțul de miercuri seara, și că acele instituții care nu mai au bani de salarii nu vor primi bani în plus la rectificarea bugetară. Astfel, singura soluție pe care o au este fie să concedieze o parte din angajați, fie să introducă acel program special în care angajații primesc în mod obligatoriu cinci zile pe săptămână de concediu fără plată.
Reprezentanții sindicatelor au declarat că iau în calcul să declanșeze greva generală, însă sunt mai multe etape procedurale pe care trebuie să le respecte și vor veni la toate consultările, inclusiv vineri – când vor sta la masa discuțiilor cu patronatele.
Bogdan Hossu, președinte, Cartel Alfa: Indirect, singurul lucru care va avea efect asupra concediilor este că la rectificare de buget nu se vor primi bani de instituții suplimentari, deci vor trebui să se încadreze în valoarea bugetată până la ora actuală. Dacă au 100 de lei alocat, 100 de lei rămân. Este greu de spus că se va negocia la fiecare ordonator de credit în parte. Ori dau oamenii afară, ori sunt diferite măsuri (…)”.
Leonard Bărăscu, președinte C.N.S.L.R.: În sănătate nu s-a discutat de disponibilizări. Există o a treia parte care se va ocupa de resursele umane, dar nu se pune problema, în sănătate, asistență socială, să se întâmple disponibilizări sau alte tăieri la momentul respectiv.
Marius Sepi, vicepreședinte, Sindicatul Național Forța Legii: Noi vom decide, împreună cu toate cele 5 confederații și cu federațiile componente, care vor fi metodele de protest. Probabil că învățământul se va reseta cu un nou calendar. (…) Și da, există posibilitatea – dacă măsurile vor continua doar împotriva celor care sunt corecți și muncesc în instituțiile statului – să ajungem la grevă generală.
Mircea Burlacu, vicepreședinte BNS: Ce ni s-a spus în mod ferm de către premier a fost că privilegiile vor fi amputate, vor fi desființate.
“România are nevoie atât de măsuri structurale pentru a creşte credibilitatea pe pieţele financiare şi în rândul investitorilor, cât şi de soluţii care să corecteze nedreptăţile şi dezechilibrele, pentru a reconstrui încrederea cetăţenilor noştri. Sindicatele şi patronatele sunt partenerii noştri. Dialogul început astăzi va continua în mod constant. Mâine va avea loc Consiliul Naţional Tripartit pentru Dialog Social, în cadrul căruia vom continua consultările”, a afirmat premierul, potrivit unui comunicat de presă transmis de Guvern.
Premierul a precizat că propunerile reprezentanţilor sindicali vor fi analizate, iar în măsura în care va fi posibil, vor fi incluse în pachetul de măsuri guvernamentale, arată sursa citată.
La întrevederea de la Palatul Victoria au participat, din partea Guvernului, alături de prim-ministru, vicepremierul Marian Neacşu şi şeful Cancelariei prim-ministrului, Mihai Jurca, iar din partea sindicatelor, preşedintele Confederaţiei Naţionale Sindicale (CNS) Cartel ALFA, Bogdan Hossu, preşedintele Confederaţiei Naţionale a Sindicatelor Libere din România (CNSLR) Frăţia, Leonard Bărăscu, preşedintele Confederaţiei Sindicatelor Democratice din România (CSDR), Iacob Baciu, vicepreşedintele Blocului Naţional Sindical (BNS), Mircea Burlacu, şi reprezentantul Sindicatului Naţional “Forţa Legii”, Marius Sepi.

