Angajații de la Guvern au protestat față de tăierea sporurilor de muncă vătămătoare. AFIR și APIA amenință cu proteste și grevă

27 June 2025, 12:29 (actualizat 27 June 2025, 14:42)

Angajații din Guvern au protestat vineri timp de o oră împotriva anunțatei tăieri de sporuri pe care vrea să o pună în aplicare premierul Ilie Bolojan.

Aceste măsuri reprezintă, în fapt, o tăiere mascată a veniturilor și o minimizare a riscurilor reale la care sunt expuși angajați din toate domeniile bugetare – de la personal medical până la funcționari, care lucrează în medii toxice, insalubre sau solicitante fizic și psihic, se arată într-un comunicat al sindicaliștilor de la Guvern.

Sindicaliștii reproșează Guvernului că invocă reforma statului, dar în paralel a creat noi funcții de demnitate publică, la care se adaugă și alte posturi nou înființate.

”Este o distribuire cinică a resurselor: reduceri pentru cei care muncesc, privilegii pentru cei care conduc. Aceasta nu este reformă; este dispreț față de munca noastră, față de sănătatea noastră, față de drepturile noastre”, precizează sursa citată.

Prin reducerea cuantumul sporului pentru condiții de muncă vătămătoare sau periculoase, angajații de la Guvern pot avea diminuări ale salariului de până la 700 de lei.

Sindicatul din AFIR: Reducerea sporului pentru condiţii de muncă vătămătoare, o intenţie ofensatoare

 Reducerea sporului pentru condiţii de muncă vătămătoare la cel mult 300 lei brut, începând de la 1 iulie 2025, este o intenţie nu doar lipsită de fundament şi transparenţă, ci şi ofensatoare pentru toţi angajaţii Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR), atrage atenţia Sindicatul Pro Europa, într-un comunicat de presă transmis, vineri.

“Prin proiectul de Ordonanţă de Urgenţă aflat în procedură de avizare la Consiliul Economic şi Social, autorităţile intenţionează să reducă, începând cu 1 iulie 2025, sporul pentru condiţii de muncă vătămătoare la cel mult 300 lei brut. Sindicatul Pro Europa – AFIR consideră această intenţie nu doar lipsită de fundament şi transparenţă, ci şi ofensatoare pentru toţi angajaţii instituţiei, care lucrează zi de zi în condiţii ce afectează real sănătatea şi echilibrul psihic (…) Este o măsură incorectă, luată unilateral, fără consultare, şi care demonstrează lipsa totală de consideraţie pentru cei care duc greul în implementarea programelor de investiţii în mediul rural”, menţionează organizaţia sindicală.

Potrivit sursei citate, în AFIR, angajaţii sunt supuşi unui regim de muncă ce presupune: expunere permanentă la ecrane şi echipamente electronice; presiune continuă pentru respectarea termenelor impuse de programele europene; sarcini multiple desfăşurate simultan sub suprasolicitare intelectuală.

Sindicaliştii APIA ameninţă cu proteste masive în cazul diminuării sporului pentru condiţii vătămătoare

Diminuarea sporului pentru condiţii vătămătoare va genera proteste masive în rândul salariaţilor Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA), care pot culmina cu grevă generală, susţin reprezentanţii Sindicatului National APIA.

“Având în vedere proiectul Ordonanţei de Urgenţă trimis pentru obţinere aviz la Consiliul Economic şi Social, potrivit căruia începând cu 1 iulie 2025, sporul pentru condiţii vătămătoare de muncă va fi diminuat la cel mult 300 lei brut, Sindicatul National APIA, prin preşedinte Elena Constantinescu, atrage atenţia că o astfel de măsura va genera proteste masive în rândul salariaţilor Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură. Reamintim guvernanţilor rolul deosebit de important al funcţionarilor APIA în procesul de absorbţie al fondurilor europene, atât de necesare agriculturii româneşti”, susţin sindicaliştii, într-un comunicat.

Totodată, sindicaliştii avertizează că vor fi declanşate ample proteste, ajungând până la greva generală, dacă va fi diminuat sporul de condiţii vătămătoare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite