Donald Trump i-a strâns mâna bărbătește Reginei Maxima. Haga, păzită ca o fortăreață pentru președintele SUA
Un summit istoric nu numai prin deciziile celor 32 de lideri, dar și prin faptul că totul a fost organizat astfel încât personajul central să fie Donald Trump. Olanda a blocat autostrăzi, a păzit Haga ca pe o fortăreață, iar familia regală l-a primit familiar pe liderul de la Casa Albă. Atât de familiar, încât Donald Trump i-a strâns mâna bărbătește Reginei Maxima, pe care a scuturat-o cu putere câteva momente.
O autostradă numai pentru convoiul condus de supranumita Bestia, mașina blindată care l-a adus pe președintele american la Palatul Huis ten Bosch din Haga, reşedinţa oficială a Regelui Willem-Alexander şi a Reginei Maxima a Olandei. Acolo, Regele și Regina Olandei au fost gazdele unei cine în onoarea liderilor NATO.
A fost o întâlnire relaxată, în care protocolul regal nu a avut loc. Nu, cel puțin pentru liderul de la Casa Albă, care, neînsoțit de prima doamnă Melania, i-a strâns mâna bărbătește Reginei Maxima.
Regele Willem-Alexander: Domnule președinte, înseamnă atât de mult pentru noi să vă primim în casa noastră în această seară. Prețuim legăturile de prietenie care vor uni întotdeauna națiunile noastre.
Donald Trump a fost găzduit și peste noapte de Regele și Regina Olandei, în palatul păzit ca o fortăreață.
Cina s-a încheiat cu o poză de familie pe treptele palatului regal. Preşedintele României a stat în rândul al doilea, avându-l în stânga pe secretarul general al NATO, Mark Rutte, iar în faţa sa pe preşedintele SUA, Donald Trump, şi gazdele regale.
De remarcat că în fotografia de familie, premierul Ungariei, Viktor Orban, considerat un bun prieten al lui Donald Trump, stă pe rândul din spate, lângă premierul Albaniei.

