Invazie de gărgăriţe pe litoral. Turiștii spun că au fost ciupiți de micile insecte
E invazie de gărgăriţe pe litoral. Milioane de astfel de insecte au umplut plaja. Pe lângă faptul că sunt peste tot, au un comportament diferit – de obicei blânde şi o plăcere să le priveşti, gărgăriţele care au ajuns pe plaje ciupesc, spun turiştii. De parcă n-ar fi de ajuns, la malul apei e plin de alge, ca de fiecare dată când se încălzeşte vremea.
De câteva zile, gărgărițele au împânzit nisipul, șezlogurile şi umbrele. Micile vietăţi îi incomodează pe turiști.
Odată ajunse pe plajă, gărgărițele nu-și mai pot lua zborul. Curenții puternici le trag către mare, iar multe își găsesc sfârșitul în valuri și printre scoici.
Specialiștii spun că invazia de gărgărițe s-a produs după ce s-au făcut diferite lucrări pe câmpuri ori s-a dat foc vegetației uscate.
Pe lângă gărgărițele care creează disconfort, turiștii sunt nevoiţi să suporte și algele.
Pentru a scăpa de buburuze, în unele localități de pe litoral s-au pulverizat diferite soluții. De alge trebuie să se ocupe cei de la Apele Române.

