Atacurile americane “nu vor opri” activităţile nucleare ale Teheranului, afirmă agenţia atomică iraniană
Atacurile americane “nu vor opri” activităţile nucleare ale Iranului, a afirmat duminică Organizaţia pentru Energie Atomică a ţării, numind bombardamentele un “act barbar”, notează AFP.
“În zorii zilei de astăzi, siturile nucleare ale ţării din Fordo, Natanz şi Isfahan au fost atacate de duşmanii Iranului islamic într-un act barbar care încalcă dreptul internaţional”, a declarat organizaţia într-un comunicat difuzat de presa de stat.
“În ciuda comploturilor malefice ale duşmanilor săi”, Iranul “nu va permite ca dezvoltarea acestei industrii naţionale (…) să fie oprită”, a adăugat organizaţia.
sursa Agerpres

