Avertizări de evacuare pentru locuitorii din două oraşe situate la sud-est de Teheran

19 June 2025, 07:40

Locuitorii a două oraşe apropiate, situate la sud-est de Teheran, au primit în această dimineaţă avertizări de evacuare din partea armatei Israelului, semn că urmează noi lovituri asupra infrastructurii militare iraniene. Se împlineşte o săptămână de atacuri aeriene, care au anihilat eşalonul superior al comandamentului militar de la Teheran.

Cel puţin 30 de ţinte au fost lovite, ieri, în jurul Capitalei.

“Israelul progresează pas cu pas pentru eliminarea ameninţărilor nucleare şi balistice ale Iranului. Lovim infrastructura, rachetele, sediile şi simbolurile regimului”, a prezentat succint situaţia premierul Benjamin Netanyahu.

Sirenele au răsunat din nou în această dimineaţă în nordul Israelului.

Două drone lansate din Iran au fost interceptate.

Proporţiile ripostei regimului de la Teheran sunt incomparabil mai mici decât la începutul săptămânii.

De peste ocean, situaţia este urmărită îndeaproape.

Posibilitatea unui atac este studiată îndeaproape, cu planuri pe masă, potrivit The Wall Street Journal şi Bloomberg, care citează consilieri seniori din administraţia Trump.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite