G7 susține Israelul și cere detensionarea urgentă a conflictului din regiune. Trump a plecat mai devreme de la summitul din Canada

17 June 2025, 08:38 (actualizat 17 June 2025, 10:25)

Grupul celor șapte cele mai industrializate state ale lumii (G7) și-a exprimat sprijinul pentru Israel în declarația oficială emisă la finalul reuniunii anuale, desfășurată în Canada. Documentul adoptat de liderii G7 denunță Iranul ca fiind o sursă de instabilitate și teroare în Orientul Mijlociu și face apel la detensionarea urgentă a conflictului din regiune — inclusiv la o încetare a focului în Fâșia Gaza.

Trump și secretarul de stat Marco Rubio au părăsit summitul

Președintele SUA, Donald Trump, și secretarul de stat, Marco Rubio, au părăsit intempestiv reuniunea, deși delegația americană figura oficial pe agenda celei de-a doua zile de discuții.

Potrivit presei internaționale, Trump și-a manifestat public graba de a reveni la Washington, spunând jurnaliștilor:

„Trebuie să mă întorc cât mai curând posibil.”

Administrația americană a justificat plecarea prin situația tensionată din Orientul Mijlociu.

ACTUALIZARE Trump îl contrazice ferm pe Macron: nu a plecat de la summitul G7 pentru un armistiţiu între Israel şi Iran

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări luni că plecarea sa anticipată de la summitul G7 din Kananaskis, Canada, nu are nicio legătură cu un armistiţiu între Israel şi Iran; el i-a reproşat omologului său francez că “nu a înţeles nimic” din situaţie, transmite AFP.

“Preşedintele Emmanuel Macron al Franţei, pentru a-şi face publicitate, a spus în mod greşit că am plecat de la summitul G7 din Canada ca să revin la Washington să lucrez la o ‘încetare a focului’ între Israel şi Iran. Fals! Nu are nicio idee despre motivul pentru care sunt acum pe drum spre Washington, dar asta nu are cu siguranţă nimic de-a face cu o încetare a focului. E ceva mult mai mare decât asta”, a scris Trump în reţeaua sa Truth Social.

“Intenţionat sau nu, Emmanuel nu înţelege niciodată nimic”, a insistat liderul de la Casa Albă, la scurt timp după ce a plecat cu o zi mai devreme decât era prevăzut de la reuniunea şefilor de state şi guverne din cele mai dezvoltate ţări.

Macron afirmase mai devreme, la o întâlnire cu presa, că americanii “au făcut o ofertă” pentru “o întâlnire şi un schimb de vederi” cu iranienii. “Dacă Statele Unite pot obţine o încetare a focului, este un lucru foarte bun”, a adăugat el.

Trump a refuzat semnarea unei declarații comune G7 privind Iranul și Israelul

Surse diplomatice indică faptul că președintele Trump nu a dorit să semneze declarația comună redactată de ceilalți lideri G7, în care era solicitată detensionarea conflictului Israel–Iran. Documentul publicat pe site-ul oficial al summitului se referă la „noi, liderii G7”, dar nu menționează explicit semnatarii – un indiciu privind posibile rezerve din partea Washingtonului.

Întâlnire planificată SUA–Iran?

Potrivit site-ului american Axios, Donald Trump ar pregăti o întâlnire diplomatică de nivel înalt, săptămâna aceasta, între emisarul său special pentru Orientul Mijlociu și ministrul de Externe al Iranului. Scopul: explorarea posibilității unui nou acord în domeniul nuclear, într-un context regional extrem de tensionat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite