Repoziţionări ale partidelor pe culoarul suveranist. Călin Georgescu spune că se retrage, George Simion continuă opoziţia

27 May 2025, 23:16

După înfrângerea din alegerile prezidențiale, formațiunile suveraniste din Parlament și susținătorii lor se repoziționează. Unii renunță, alții anunță că vor face o opoziție categorică puterii din Parlament și de la Palatul Cotroceni. În timp ce fostul candidat la prezidențiale Calin Georgescu își anunță retragerea din politică, pe culoarul suveranist apar noi mișcări și intenții de coagulare a electoratului conservator.

Independentul Călin Georgescu a surprins aseară, printr-o postare pe Facebook, în care își anunță retragerea din politică.

Cu mesajul “Am făcut istorie, nu politică”, independentul Călin Georgescu, clasat primul în competiția prezidențială anulată, le mulțumește susținătorilor. Calin Georgescu considera că “etapa mișcării suveraniste” s-a încheiat.

Călin Georgescu, fost candidat la prezidenţiale: Alegerile din 2025 s-au încheiat, odată cu acestea am ales să închei și implicarea mea activă în procesul politic, considerând că această etapă a mișcării suveraniste s-a încheiat. Aleg să îmi păstrez o poziție neutră și echidistantă fară apartenențe politice, nu doresc să ocup nicio funcție în statul român în actuala situație.

De cealaltă parte, liderul Aur, George Simion, înfrânt în turul 2, anunță că rămâne vocea opoziției. El contestă actuala putere și pe președintele Nicusor Dan.

George Simion, fostul candidat AUR la preşedinţie: Anul trecut ne-au anulat alegerile, a fost un șoc din care încă nu ne-am revenit, esența democrației a fost călcată în picioare de către un sistem care se teme de popor și care și-a numit propria marionetă în funcția de președinte. Vom reconstrui statul de drept. Eu voi fi aici.

Mișcarea suveranistă începe să se dilueze în Parlament. Grupul Partidul Oamenilor Tineri s-a autodizolvat la Senat, prin plecarea mai multor membri. Liderul lor de partid refuză să comenteze situația.

Intre timp, alti lideri politici își anunță intenția de a construi noi platforme politice pe principii conservatoare. Europarlamentarul AUR, Claudiu Târziu, a dat tonul.

Claudiu Târziu, europarlamentar ales pe listele AUR: La sfârșitul lunii iunie, voi lansa o mișcare politică numită Acțiunea conservatoare. Este un pas firesc, într-o misiune pe care mi-am asumat-o cu peste 2 decenii în urmă și pe care nu am abandonat-o nicioclipă.

Și liberalul Crin Antonescu pune în discuție apariția unei noi opoziții la actuala putere. Într-un mesaj public, Antonescu scrie că prin transformarea unui partid existent sau prin apariția unuia nou, am putea avea o exprimare a dreptei autentice.

Și fostul lider PSD Victor Ponta ar avea în plan un nou partid și a invitat deja parlamentari, primari și lideri din mediul economic.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite